Bota

SHBA-ja lëshon një satelit spiunimi në hapësirë

Nisja e satelitit NROL-82 u transmetua për disa minuta në internet.
Featured image of article: SHBA-ja lëshon një satelit spiunimi në hapësirë Satelite

SHBA– Shtetet e Bashkuara kanë lëshuar në hapësirë një satelit spiun. Sateliti u lëshua nga nga baza e forcave ajrore Vandenberg në Kaliforni dhe i përket Zyrës Kombëtare të Zbulimit (NRO), një agjenci qeveritare e ngarkuar me zhvillimin, ndërtimin, lëshimin dhe mirëmbajtjen e satelitëve të inteligjencës amerikane.

Nisja e satelitit NROL-82 u transmetua për disa minuta në internet.

NRO nuk ofron ndonjë informacion në lidhje me këto operacione dhe nuk komenton mbi spekulimet e jashtme.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Edhe më parë NRO ka lëshuar satelitë të klasifikuar të cilët janë të aftë për të marrë pamje jashtëzakonisht të detajuara të objektivave në tokë.

Marrë nga REL.

Etiketa:

Shto Koment