Bota

SHBA, FBI thotë se kishte informacion për dhunë të mundshme para sulmit në Kapitol

Më herët u njoftua se një zyrë e FBI-së në Virxhinia kishte lëshuar një paralajmërim të brendshëm një ditë para se protestuesit që mbështesnin Presidentin Donald Trump të sulmonin Kapitolin e Shteteve të Bashkuara, sipas së cilit, ekstremistët po planifikonin të vinin në Uashington dhe po flisnin për “luftë”, raporton CNN.
Featured image of article: SHBA, FBI thotë se kishte informacion për dhunë të mundshme para sulmit në Kapitol steven d’antuono

SHBA – Në një konferencë për shtyp lidhur me ngjarjet e së mërkurës së kaluar, ku humbën jetën pesë vetë, pasi mbështetës të Presidentit Donald Trump hynë me forcë në ndërtesën e Kongresit, ndihmës drejtori i FBI-së, që drejton zyrën e Uashingtonit, Steven D’Antuono, e konfirmoi një gjë të tillë.

Më herët u njoftua se një zyrë e FBI-së në Virxhinia kishte lëshuar një paralajmërim të brendshëm një ditë para se protestuesit që mbështesnin Presidentin Donald Trump të sulmonin Kapitolin e Shteteve të Bashkuara, sipas së cilit, ekstremistët po planifikonin të vinin në Uashington dhe po flisnin për “luftë”, raporton CNN.

Pjesë nga deklarata e drejtorit të FBI-Së Steven D’Antuono:

Në javët përpara tubimit të 6 Janarit, FBI-ja punoi me çdo zyrë në terren për t’u siguruar që ata po kërkonin informacion për ata që mund të kishin zhvilluar në lidhje me dhunën e mundshme gjatë tubimit në 6 Janar. Ne zhvilluam disa informacione që një numër i caktuar individësh po planifikonin të udhëtonin në zonën e DC me synime për të shkaktuar dhunë.

Ne menjëherë ndamë informacionin dhe veprimi u ndërmor, siç demonstrohet nga arrestimi i Enrique Tarrio nga Departamenti i Policisë Metropolitane një natë para tubimit. Individë të tjerë u identifikuan në pjesë të tjera të vendit dhe udhëtimi i tyre u ndërpre më pas.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

FBI merr sasi të mëdha informacioni dhe inteligjence, dhe detyra jonë është të përcaktojmë besueshmërinë dhe qëndrueshmërinë e tij, sipas ligjeve dhe politikave që rregullojnë hetimet e FBI. Ne duhet të ndajmë aspiratoren nga ajo e qëllimshme dhe të përcaktojmë se cili nga individët që thonë gjëra të neveritshme në internet thjesht po praktikojnë bravado të tastierës ose ata në të vërtetë kanë ndërmend të bëjnë dëm. Nëse kjo e fundit, ne punojmë me zell për t’i identifikuar ata dhe për t’i parandaluar ata që të bëjnë një gjë të tillë.

Sado fyese të jetë një deklaratë, FBI nuk mund të hapë një hetim pa kërcënim dhune ose veprimtari të dyshuar kriminale. Sidoqoftë, kur kjo gjuhë kthehet në një thirrje për dhunë ose veprimtari kriminale, FBI është në gjendje të ndërmarrë veprime hetimore.

Pjesë dhe pako e hetimit tonë për aktorë të dhunshëm është fakti që ne vazhdojmë të mbledhim informacione që do të ndihmojnë në aftësinë tonë për të prishur aktivitetin e mundshëm të dhunshëm në të ardhmen.”

Siç është raportuar më herët dhe nga Dosja.al tashmë po zhvillohen hetimet në lidhje me treazirat e ndodhura në Kapitol, ditën e mbajtjes së Kongresit ku u konfirmua Joe Biden si president i SHBA.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment