Bota

SHBA dhe NATO fillojnë zyrtarisht të tërheqin trupat nga Afganistani

SHBA dhe NATO kanë filluar zyrtarisht të tërheqin trupat nga Afganistani. Të premten, Afganistani, SHBA, Kina, Rusia dhe Pakistani bënë thirrje për paqe gjatë tërheqjes, e cila është vendosur të vazhdojë deri më 11 Shtator.
Featured image of article: SHBA dhe NATO fillojnë zyrtarisht të tërheqin trupat nga Afganistani lufta ne Afganistan

AFGANISTAN-SHBA ka filluar zyrtarisht tërheqjen e trupave nga Afganistani, duke filluar fundin e asaj që Presidenti Joe Biden e quajti “lufta përgjithmonë”. BBC raporton se SHBA dhe NATO kanë pasur një prani në Afganistan për gati 20 vjet.

Të premten, Afganistani, SHBA, Kina, Rusia dhe Pakistani bënë thirrje për paqe gjatë tërheqjes, e cila është vendosur të vazhdojë deri më 11 Shtator. Forcat e sigurisë në Afganistan janë në gatishmëri të lartë për çdo sulm në përpjekje ndaj trupave amerikane dhe të NATO-s që tërhiqen.

Presidenti i SHBA Joe Biden thotë se tërheqja e ShBA-së është e justifikuar pasi forcat amerikane janë siguruar që vendi nuk mund të bëhet përsëri një bazë për xhihadistët e huaj për të komplotuar kundër Perëndimit.

Dhe Presidenti Afgan Ashraf Ghani thotë se forcat qeveritare janë plotësisht të afta të mbajnë larg kryengritësit.

Ai ka argumentuar se tërheqja e forcave të SHBA-së dhe NATO-s do të heqë arsyen e Talibanëve për të luftuar, duke u thënë Talibanëve: “Kë po vrisni? Çfarë po shkatërroni? Preteksti juaj për të luftuar të huajt tani ka mbaruar”.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Zëdhënësi i Talibanëve tha se vonesa e Amerikës në orarin e tërheqjes theu kushtet e marrëveshjes dhe do të thoshte që militantët nuk ishin më të detyruar nga një ndërmarrje për të mos sulmuar forcat e huaja.

Më 11 Shtator 2001, sulmet në Amerikë vranë gati 3,000 njerëz. Osama Bin Laden, kreu i grupit terrorist islamik al-Kaeda, u identifikua shpejt si njeriu përgjegjës. Një muaj pas 11 shtatorit, SHBA filluan sulmet ajrore kundër Afganistanit. Që nga ajo kohë, SHBA dhe aleatët e saj kanë luftuar për të ndaluar kolapsin e qeverisë së Afganistanit dhe për t’i dhënë fund sulmeve vdekjeprurëse nga Talibanët.

1 maji është një datë e rëndësishme, duke shënuar 10 vjet nga dita që SHBA njoftuan se kishin vrarë Osama Bin Laden, pas një sulmi të forcave speciale në kompleksin e tij në Abbottabad, Pakistan.

(f.i/dosja.al)

Shto Koment