Politike

Serbët me sytë nga zgjedhjet në Shqipëri! I bëjnë profil Ramës dhe Bashës, “fiksohen” me kryedemokratin: “Ultraloyalist” i Berishës, hetoi krimet në Kosovë dhe na akuzoi. ‘Kurthi’ që i ngritën socialistët

Pasi kanë bërë një profil të shkurtër të dy kandidatëve për kryeministër, Edi Rama dhe Lulzim Basha, serbët kanë qëndruar gjatë tek ky i fundit.
Featured image of article: Serbët me sytë nga zgjedhjet në Shqipëri! I bëjnë profil Ramës dhe Bashës, “fiksohen” me kryedemokratin: “Ultraloyalist” i Berishës, hetoi krimet në Kosovë dhe na akuzoi. ‘Kurthi’ që i ngritën socialistët Lulzim Basha, Edi Rama

BEOGRAD– Media serbe “Blic” i ka dedikuar një lajm në ballinë zgjedhjet parlamentare që po zhvillohen në Shqipëri. Pasi kanë bërë një profil të shkurtër të dy kandidatëve për kryeministër, Edi Rama dhe Lulzim Basha, serbët kanë qëndruar gjatë tek ky i fundit. Në artikull është analizuar puna e plotë e Bashës me ndërkombëtarët në Kosovë, ndërsa nuk ka kaluar pa përmendur edhe historia e Krushës, dhe akuzat e socialistëve për të. Serbët i cilësojnë si një përpjekje për t’i hequr pikë kundërshtarit. 

ARTIKULLI I PLOTË: 

Pas një fushate jashtëzakonisht të trazuar, shqiptarët po votojnë. Drejtuesi i Partisë Socialiste (PS) dhe Kryeministri Edi Rama po synon  një mandat të tretë, ndërsa Partia Demokratike (PD), e udhëhequr nga Ljuljzim Basha, po e sfidon përsëri. Kjo nuk është hera e parë që kjo dyshe është në një duel direkt. Katër vjet më parë, Rama mundi Bashën në një zgjedhje që, sipas misionit monitorues të OSBE-së, u zhvillua “në kontekstin e ndarjeve të gjata politike dhe të thella, si dhe besimit të dobët të publikut”. Nuk ka ndryshuar shumë që nga ajo kohë. Të dy partitë dhe udhëheqësit rivalë krijuan një atmosferë të tensionuar parazgjedhore, të shënuar nga incidente dhe debate të nxehta. Rama pretendon se i duhet një mandat i tretë për të “përfunduar atë që nisi”, ndërsa Basha kërkon një mandat për të “ndryshuar Shqipërinë”. Slogani i Ramës në fushatë ishte “Shqipëria, e ardhmja jonë!”, Ndërsa Basha tha: “Së bashku për ndryshim. Shqipëria fiton”. Megjithatë, këtë herë është se për shkak të pandemisë, nuk kishte tubime të mëdha politike.  Gjatë fushatës zgjedhore njëmujore, partitë gjithashtu përdorën retorikë të ashpër dhe konfliktet fizike nuk munguan. Një ish-zyrtar i partisë së opozitës u vra në 21 Prill dhe një zyrtar policie u plagos në Elbasan. Konflikti midis socialistëve dhe demokratëve në vitet e fundit është bërë i fortë, edhe për standardet shqiptare. Të gjitha sondazhet mbi gjendjen shpirtërore të votuesve tregojnë se popullariteti i Ramës është në rënie dhe se të dy rivalët do të fitojnë afërsisht të njëjtën përqindje votash. Sa i përket Bashës, për të kjo është gjithçka ose asgjë: “Ose opozita, e udhëhequr nga Partia Demokratike, do të ketë sukses të fitojë zgjedhjet – ose partia dhe, mbi të gjitha, lidershipi i saj politik, do të zhyten në parëndësi”. Basha, avokat me profesion, ishte një nga bashkëpunëtorët më të ngushtë të Sali Berishës, ish-drejtuesit të PD, president nga 1992 deri në 1997 dhe kryeministër nga 2005 në 2013. Ai konsiderohet ende besnik i tij i madh. Ai u bë anëtar i PD në 2005. Megjithëse ai ishte një nga lojtarët kryesorë në politikën shqiptare për një dekadë e gjysmë, ngritja e Bashës nuk u shënua nga rivalitetet me anëtarët e tjerë të partisë. Kjo kryesisht sepse Basha është parë gjithmonë si trashëgimtari natyror i Berishës. Lindur në 1974 në Tiranë, Basha u shkollua në Holandë, ku u specializua në të drejtën Evropiane dhe marrëdhëniet ndërkombëtare.

Pas diplomimit në 1998, ai punoi si anëtar i ekipit të Tribunalit të Hagës që heton krimet e luftës të kryera në Kosovë nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK). Pas luftës, ai punoi si këshilltar i Misionit të KB në Kosovë, UNMIK, dhe në 2001 u bë Zëvendës Shef i Shtabit i Drejtorit të Drejtësisë së UNMIK. Ishte kjo pjesë e biografisë së tij profesionale që u shënjestrua nga socialistët gjatë fushatës zgjedhore.

Akuza kundër UÇK-së

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Basha aktualisht është ndoshta i vetmi politikan shqiptar në Ballkan që nuk ka një qëndrim politik në gjykimet për krimet e UÇK-së që filluan në Hagë shtatorin e kaluar. Ndryshe nga Rama, i cili thotë hapur se luftëtarët e UÇK-së ishin “çlirimtarë”, Basha shmang ngritjen e kësaj çështje me çdo kusht. Sidoqoftë, socialistët bënë një përpjekje për ta bërë atë temën kryesore të fushatës. Në dhjetor, parlamenti shqiptar njoftoi krijimin e një komisioni hetimor për raportin e Dick Marty-t. Në të njëjtën kohë, Rama bëri akuza të ashpra kundër Bashës për “tradhëti ndaj popullit të tij”. Socialistët pretendojnë se kreu i PD, duke punuar për UNMIK, ndihmoi hetuesit ndërkombëtarë të ngrisnin akuza kundër udhëheqësve të UÇK që kanë përfunduar së fundmi në Hagë. Basha mohon të ketë qenë i përfshirë, nga ana tjetër, ai nuk ishte aq i heshtur kur u pyet për anën serbe të konfliktit në Kosovë. Basha tha se ishte “nip  Kosove”.

“Unë jam një nip i Kosovës, gjyshërit e mi janë nga Mitrovica, dhe një gjyshe është nga Gjilani. Unë jam rritur me histori të dhimbshme për masakrat serbe. Gjyshi im iku nga Kosova, ndërsa kushëriri i Ramës Spiro Koleka shkoi në ish-Jugosllavi. Rama goditi interesat kombëtare, tradhtoi Kosovën,”-thotë Basha. 

Shqipëria voton sot! Shqiptarët do t’u drejtohen kutive të votimit për të zgjedhur qeverinë e 4 viteve të ardhshme. Rreth 3 milion e 600 mijë shqiptarë të regjistruar në listat e votuesve do të zgjedhin 140 përfaqësuesit e tyre në Kuvend, kjo pasi përveç subjektit zgjedhor, kanë të drejtë që të zgjedhin edhe kandidatin nga lista. Në këto zgjedhje marrin pjesë 12 parti dhe disa kandidatë të pavarur nga Lëvizja Vetëvendosje.


LAJMI KRYESOR: SHQIPËRIA VOTON! Sot 3.6 mln shqiptarë votojnë 140 ligjvënësit e rinj! PS kërkon ‘histori’ me mandatin e tretë, PD-LSI për rotacion

(k.m/dosja.al)

Shto Koment