ArgetimSport

Selia e re e Lojërave Olimpike në Zvicër, një arkitekturë mbreslënëse (FOTO)

Një dizajn 27,000 metra katror, ​​mbuluar me bimë të gjelbërta, tarraca dhe një palestër ofron një pamje magjike në selinë më të re të Lojërave Olimpike në Zvicër.

ZVICËR– Është përfunduar selia e re zvicerane për Lojërat Olimpike dhe Paraolimpike, dhe arkitektura e kësaj ndërtese në qytetin e Lozanës është mbreslënëse.

Projektuar nga arkitektët danezë 3XN dhe ndërtuar në bashkëpunim me arkitektët zviceranë  ndërtesa zë një vend skenik në bregun e Liqenit të Gjenevës, brenda “Louis Bourget Park”, e cila përdoret gjithashtu nga Olimpiadat Ndërkombëtare të Komitetit (IOC).

Krijuar për 500 punonjës të IOC-së, dizajni i selisë së re i bën homazhe trashëgimisë olimpike, duke maksimizuar karakteristikat eko-miqësore. Mbi 95% të materialeve nga ndërtesat që zëvendësohen janë ripërdorur ose ricikluar dhe rezultatet e ndërtimit janë shumë të larta kundër tre çertifikatave kryesore të qëndrueshmërisë, tha 3XN.

Ujërat e shiut do të mblidhen në vend dhe të përdoren për ujitje të bimëve dhe për tualetet e ndërtesës, ndërsa çatia është e ndërtuar me panele diellore, të cilat arkitektët thonë se do të prodhojnë “një sasi të energjisë elektrike ekuivalente me konsumin e 60 familjeve zvicerane”.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Tani për tani, është ndërtesa më e qëndrueshme në botë”,- tha Kim Herforth Nielsen, themelues dhe partner i lartë në 3XN, për CNN.

Fasada e ndërtesës është formuar në mënyrë që të jetë e vetë-mbrojtur nga dielli, duke minimizuar nevojën për ajër të kondicionuar, ndërkohë që lejon dritën e diellit të përmbytë strukturën e xhamit.

Një dizajn 27,000 metra katror, ​​mbuluar me bimë të gjelbërta, tarraca dhe një palestër ofron një pamje magjike.

(R.L/Dosja.al)

Shto Koment