Bota

‘Sekreti’/ Irani dhe Amerika shkëmbyen mesazhe përmes kanalit diplomatik zviceran, çfarë ndodhi mes dy palëve

SHBA dhe Irani kanë shkëmbyer mesazhe të fundit përmes kanalit diplomatik Siss, në përputhje me Ministrinë e Punëve të Jashtme të Sissit dhe një burim të njohur me këtë kanal.
Featured image of article: ‘Sekreti’/ Irani dhe Amerika shkëmbyen mesazhe përmes kanalit diplomatik zviceran, çfarë ndodhi mes dy palëve Ali Khamenei dhe Donald Trump

ZVICËR– Ministria e Punëve të Jashtme të Zvicrës ka bërë me dije faktin se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Irani kanë shkëmbyer mesazhe përmes kanalit diplomatik zviceran.

Deklarata zvicerane nuk përshkruan në detaje se cili vend ka aktivizuar i pari mesazhet apo nëse ende dy palët janë duke komunikuar. Ky kanal diplomatik është gjithmonë në dispozicion dhe përdoret rregullisht për çështje konsullore.

Deklarata e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Zvicrës:

Zvicra është thellësisht e shqetësuar për tensionet e forta midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit dhe ciklin e fundit të përplasjeve të dhunshme në Irak. Ne kërkojmë nga të gjitha palët të ushtrojnë moderim maksimal dhe të shmangin çdo përshkallëzim të mëtejshëm. Zvicra është e gatshme të mbështesë nismat e bashkësisë ndërkombëtare që synojnë zvogëlimin e popullsisë në rajon.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ditën e sotme Irani ka vendosur të hakmerret ndaj SHBA-së, duke sulmuar me 22 raketa dy bazat ushtarke të  SHBA-së në Irak, pas vrasjes së gjeneralit Kasem Sulejmani. Raportohet se deri më tani 80 persona kanë humbur jetën, por ende shifrat nuk janë të sakta. Sùlmin e kanë marrë përsipër Gárda Revolùcionare Islamike e Iranit, e cila përmes një mesazhi në agjensinë shtetërore të lajmeve, IRNA, paralajmëron të tjera sùlme. Ministri i Jashtëm iranian Javad Zarif deklaroi se sulmi ishte vetëmbrojtje. Ndërsa Trump u shpreh se SHBA-ja ka ushtrinë më të fuqishme në botë.

Perplasja mes SHBA dhe Iranit ka disa vite që ka dalë në sipërfaqe pas prishjes së marrëveshjes nga Trump dhe vendosjes së sanksioneve, por në fund të dhjetorit tensionet u shtuan kur u vrá një punonjës amerikan. Vrasësi nuk u gjet dhe u vra një civil. Në Irak është një lëvizje iraniane që drejtohej nga gjenerali i vrarë sot pas sulmit me dron. Pas vrásjes së civilëve, lëvizja iraniane shkoi dhe sulmoi Ambasadën amerikane. Tre ditë pas paralajmërimit të Trump, vritet kreu i lëvizjes, Kasem Sulejmani.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment