Bota

Segmenti i madh i raketave kineze pritet të bjerë në Tokë, SHBA:Shpresojmë në oqean, ose diku si ai

Segmenti i raketave kineze pritet të bjerë në Tokë në një hyrje të pakontrolluar këtë fundjavë. SHBA po ndjek rrugën e objektit dhe aktualisht pa plan për ta rrëzuar atë në tokë.
Featured image of article: Segmenti i madh i raketave kineze pritet të bjerë në Tokë, SHBA:Shpresojmë në oqean, ose diku si ai raketa kineze

SHBA- Mbeturinat nga një raketë kineze pritet të bien përsëri në Tokë në një hyrje të pakontrolluar këtë fundjavë. BBC shkruan se segmenti kryesor nga automjeti Long March-5b u përdor për të lëshuar modulin e parë të stacionit të ri hapësinor të Kinës muajin e kaluar.

Sekretari i Mbrojtes i SHBA tha se po shikonin rrugën e objektit, por aktualisht nuk kishin plane për ta rrëzuar atë.

“Ne jemi me shpresë se do të zbresë në një vend ku nuk do të dëmtojë askënd,”- tha Sekretari i Mbrojtjes i SHBA Lloyd Austin. “Shpresojmë në oqean, ose diku si ai.”

Injeksioni origjinal në një orbitë eliptike afërsisht 160 km me 375 km mbi sipërfaqen e Tokës më 29 Prill, faza thelbësore Marsh-5b ka humbur lartësinë që prej asaj kohe.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Se sa shpejt orbita e bërthamës do të vazhdojë të prishet do të varet nga dendësia e ajrit që has në lartësi dhe sasia e tërheqjes që prodhon kjo. Këto detaje janë të njohura dobët
Kur një etapë e ngjashme thelbësore u kthye në Tokë një vit më parë, tubacionet që supozohej se ishin nga raketa u identifikuan në tokë në Bregun e Fildishtë, Afrikë.

Shanset që dikush në të vërtetë të goditet nga një copë hedhurinë hapësinore janë shumë të vogla, jo më pak për shkak se kaq shumë e sipërfaqes së Tokës është e mbuluar nga oqeani, dhe sepse ajo pjesë që është tokë përfshin zona të mëdha që nuk janë të banuara.

(F.I/DOSJA.AL)

Një Koment në “Segmenti i madh i raketave kineze pritet të bjerë në Tokë, SHBA:Shpresojmë në oqean, ose diku si ai

  1. Jan genjeshtra qe do bie ne shqipri sepse po hapin panik per shqiptaret ajo do bie ne nje vend ku nuk ka banor mos perhapni panik

Shto Koment