Bota

Sanksionet e BE-së ndaj Izraelit/ Belgjika do të votojë për njohjen e shtetit palestinez

Dhoma e Përfaqësuesve në  Belgikë ka vendosur të votojë ditën e enjte nëse do të njohë një shtet palestinez duke u mbështetur në një rezolutë që bën thirrje për të kërcënuar sanksionet e Bashkimit Evropian kundër Izraelit.
Featured image of article: Sanksionet e BE-së ndaj Izraelit/ Belgjika do të votojë për njohjen e shtetit palestinez Foto Ilustruese

BELGJIKË– Një rezolutë i bën thirrje Belgjikës “të njohë zyrtarisht shtetin e Palestinës … dhe ta konsiderojë këtë njohje si një kontribut i Belgjikës në zgjidhjen bazuar në bashkëjetesën e dy shteteve.”

Dhoma e Përfaqësuesve në  Belgikë ka vendosur të votojë ditën e enjte nëse do të njohë një shtet palestinez duke u mbështetur në një rezolutë që bën thirrje për të kërcënuar sanksionet e Bashkimit Evropian kundër Izraelit.

Mediat e huaja kanë njoftuar se një rezolutë tjetër i ka bërë thirrje Belgjikës që të ketë masa efektive në masën evropiane, dhe të ndërtojë koalicione të shteteve anëtare “në mënyrë që të sigurojë një përgjigje proporcionale për çdo aneksim të Izraelit në territoret palestineze, “duke dhënë sanksione kundër Rusisë për shkak të aneksimit të saj.

Ajo gjithashtu bën thirrje që Belgjika të fillojë rezolutat në Këshillin e Sigurimit të KB, ku aktualisht është anëtar. Belgjika, një nga vendet e BE-së që është më pak miqësore me Izraelin, aktualisht ka një qeveri kujdestare të ngarkuar vetëm me përgjigjen ndaj pandemisë së koronavirusit, kështu që vendimet parlamentare kanë një rëndësi më të madhe për politikën e jashtme.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Rezoluta që mbështet masat ndëshkuese të BE kundër Izraelit kaloi në komitet në fillim të këtij muaji me një shumicë votash. Masa për të njohur një shtet palestinez kaloi me një votë në Komitetin e Punëve të Jashtme dhe konsiderohet më pak e mundshme të miratohet. Deputetët nga partitë e majta, duke përfshirë Partinë Socialiste që flet frëngjisht dhe anëtarët e partive të gjelbra frëngjisht dhe flamane, propozuan rezolutat. Diplomatët izraelitë në Bruksel i kanë bërë thirrje të djathtës dhe centralistëve belgë të kundërshtojnë mocionet.

Burimi;jpost.

(A.K.Dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment