Bota

Sanksionet amerikane për gazsjellësin rus zemërojnë Gjermaninë

Gjermania dhe Rusia kanë reaguar me zemërim ndaj sanksioneve të miratuara nga Presidenti i SHBA, Donald Trump për një tubacion gazi midis dy vendeve.
Featured image of article: Sanksionet amerikane për gazsjellësin rus zemërojnë Gjermaninë Foto ilustruese

SHBA- Sanksionet synojnë firmat që ndërtojnë Nord Stream 2, një tubacion nënujor që do t’i lejojë Rusisë të rrisë eksportet e gazit në Gjermani.

SHBA e konsideron atë një rrezik sigurie.

Por Gjermania akuzoi Uashingtonin për ndërhyrje në punët e brendshme, ndërsa Rusia dhe zyrtarët e BE gjithashtu kritikuan sanksionet.

Kongresi votoi përmes masave si pjesë e një projektligji mbrojtës javën e kaluar dhe legjislacioni, i cili përshkroi tubacionin si një “mjet të shtrëngimit”, u nënshkrua nga Z. Trump të Premten.

Pse SHBA është kundër tubacionit?

Projekti gati 11 miliardë dollarë ($ 8.4bn) Nord Stream 2 ka zemëruar SHBA, me ligjbërësit republikanë dhe demokratë që kundërshtojnë atë.

Administrata Trump ka frikë se ky tubacion do të forcojë kontrollin e Rusisë mbi furnizimin me energji të Evropës dhe do të zvogëlojë pjesën e vet të tregut fitimprurës evropian për gazin natyror të lëngshëm amerikan.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Presidenti Trump ka thënë që tubacioni 1.225 km (760 milje), në pronësi të kompanisë shtetërore të gazit Rus, Gazprom, mund të shndërrojë Gjermaninë në një “peng të Rusisë”.

Si ka reaguar Gjermania?

Duke folur në TV gjerman, Ministri i Financave Olaf Scholz tha se sanksionet ishin një shkelje e sovranitetit.

“Varet nga kompanitë e përfshira në ndërtimin e tubacionit që të marrin vendimet e ardhshme,”-tha ai.

Burimi: BBC  

A.C/Dosja.al

Shto Koment