Politike

Samiti i Ohrit/ Rama: Më 21 dhjetor mbledhja e radhës në Durrës, Kosova u vetëpërjashtua (VD)

Rama deklaroi se më 21 dhjetor do të zhvillohet mbledhja e radhës së Durrës.

Maqedoni e Veriut/ Në samitin e Ohrit kryeministri i vendit Edi Rama ka deklaruar se më 21 dhjetor në Durrës do të mbledhja e radhës në sajë të “Shengenit Ballkanik”.

Ai ftoi edhe vendet si Kosova, Bosnjë- Hercegocina, duket theksuar se kjo nismë i ka dyer e hapura për të gjithë. Sa i përket refuzimit të Kosovës, Rama theksoi se në këtë proces Kosova u vetëpërjashtua.

Pjesë nga fjala e Ramës. 

Dua të falënderoj Zaevin për këtë mbledhje. Për ne është e shkruar në dokumentin e NoviSadit, nuk është ideja të ndajmë Ballkanin Perëndimor, por duam që të bëjmë shengenin. E gjithë pjesa tjetër, përfshirë edhe sa jemi marrë vesh është e shkruar dhe miratuar nga të gjatë vendet në takime të njëpasnjëshme. Kjo është nismë për të shtyrë më tej proces. Është një nismë e brendshme. Nëse ky shqetësim shqetëson dikë apo disa ky nuk është një problem i nismës. U dakordësuam që më 21 dhjetor të bëjmë mbledhjen e radhës në Durrës, dhe do të marrë pjesë në këtë proces një vazhdimësi e kësaj mbledhje.Dua që në Durrës dhe Mali i Zi dhe Bosnjë Hercegovina dhe Kosova të përfshihen me të drejta të plota dhe e barabartë në këtë proces. Nuk do i shmangem Kosovës. Dua të jem i qartë me të gjithë ata që bëjnë sikur nuk kuptojnë, apo nuk nuk të kuptojnë. është momenti për të thënë, se kemi dakordësuar për gjithçka që shkruhet e zeza mbi të bardhë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Nuk është ky momenti për ta shpjeguar këtë por së pari në kujtesën time jemi ulur dhe kemi dakordësuar për gjithçka që shkruhet e zeza mbi të bardhë në këtë nismë, në Sofje. Londër, Poznan Trieste, Durrës, Shkup. Mesa kujtoj nuk më rezulton se Serbia dhe Bosnja e kishin njohur Kosovën por kjo nuk i ka penguar liderët e saj të marrin pjesë dhe të flasin në emër të Kosovës. Së dyti në kujtesën time u desh një kohë jo e shkurtër që Kosova të pranohej në tavolinë nga Serbia dhe Bosnja sepse asnjëra nga dy palët nuk kishte pranuar. Pjesëmarrja e Kosovës nuk është vënë kurrë në diskutim. Nuk e gjej do interesin nga rikthimi viteve me vetëpërjashtim. Por unë e kam thënë edhe në Beograd që Serbia duhet të njohë Kosovë. Kjo nuk do të thotë që Kosova sot duhet ta anashkalojë këtë proces. Së katërti një pyetje e thjeshtë duhet të ndihmonte të gjithë, tani me mallrat e Kosovës, që rrinë me orë me ditë që të rrinë atje me ditë. Edhe me Kosovën, do të donim të çelnim kufijtë. Nuk është mini shengen, kush e tha këtë fjalën mini, Duke qenë  e jam 194 cm nuk jam ndierë ndonjëherë mini.

Sot në Ohër u zhvillua samiti për “Shengenin Ballkanik”. Pritet që mbledhja e radhës për këtë nismë të zhvillohet në Durrës më 21 dhjetor. Kryeministri Rama, sa i përket refuzimit të Kosovës, theksoi se ky shtet i vetëpërjashtua pa asnjë arsye. Ai shtoi më tej se dera për këtë nismë është e  hapur për këdo, për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor dhe i nënvizoi Vuçiç-it se Serbia duhet të njohë Kosovën. Kryeministri shqiptar deklaroi se ‘Shengeni Ballkanit’ nuk është një nismë kundër BE-së. 

J.V/Dosja.al

 

Shto Koment