Bota

Rusia mbyll kufijtë, nuk lejon më të huajt që të futen në territorin e saj

Vendimi i qeverisë do të hyjë në fuqi të hënën, por ndalimi nuk vlen për diplomatët ose anëtarët e delegacioneve zyrtare që largohen nga vendi.
Featured image of article: Rusia mbyll kufijtë, nuk lejon më të huajt që të futen në territorin e saj Kontrolli në kufi

RUSI- Rusia ka vendosur që të mbyllë kufijtë si një masë për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Sipas mediave vendase, mësohet se të gjithë kufijtë do mbylljen deri në një njoftim të dytë. Vendimi i qeverisë do të hyjë në fuqi të hënën, por ndalimi nuk vlen për diplomatët ose anëtarët e delegacioneve zyrtare që largohen nga vendi.

Drejtuesit e kamionëve rusë që shërbejnë rrugët ndërkombëtare, si dhe ekuipazhet e trenave dhe anijet lumenj, do të jenë në gjendje të kthehen në shtëpi.  Rusia ka bërë kohët e fundit një përpjekje në shkallë të gjerë për të trajtuar sëmundjen shumë ngjitëse, e cila përfshinte anulimin e të gjitha fluturimeve të rregullta dhe charter brenda dhe jashtë vendit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

E gjithë java e ardhshme është shpallur një pushim dhe do paguhet nga shteti për punëtorë që nuk mund të punojnë nga shtëpia. Restorantet, parqet, kinematë dhe institucionet e tjera ku mund të mblidhen grupe të mëdha njerëzish gjithashtu do të mbyllen. Numri i përgjithshëm i të infektuarve tani qëndron në 1.264 në Rusi, me 228 raste të reja të raportuara në 24 orët e fundit. Deri në shtatë pacientë Covid-19 kanë vdekur.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment