Bota

Rusi/ Shkencëtarët rusë thonë se Sputnik V është efektiv kundër mutacioneve të COVID

Të ashtuquajturat vaksina vektoriale virale, të tilla si Sputnik V dhe një vaksinë e zhvilluar nga AstraZeneca, përdorin viruse të modifikuara të parrezikshme si automjete, ose vektorë, për të mbajtur informacion gjenetik që ndihmon trupin të ndërtojë imunitet kundër infeksioneve të ardhshme.
Featured image of article: Rusi/ Shkencëtarët rusë thonë se Sputnik V është efektiv kundër mutacioneve të COVID Foto Ilustruese

RUSI– Një provë ruse që teston efektivitetin e rivaksinimit me Sputnik V për të mbrojtur nga mutacionet e reja të koronavirusit po prodhon rezultate të forta, thanë studiuesit.

Sipas Reuters, muajin e kaluar presidenti Vladimir Putin urdhëroi një rishikim deri më 15 mars të vaksinave të prodhuara nga Rusia për efektshmërinë e tyre kundër varianteve të reja që përhapen në pjesë të ndryshme të botës.

“Një studim i fundit i kryer nga Qendra Gamaleya në Rusi tregoi se rivaksinimi me vaksinën Sputnik V po funksionon shumë mirë kundër mutacioneve të reja të koronavirusit, duke përfshirë llojet e koronavirusit në MB dhe Afrikën e Jugut,”– tha Denis Logunov, një zëvendës drejtor i qendrës, e cila zhvilloi vaksinën Sputnik V.

Të ashtuquajturat vaksina vektoriale virale, të tilla si Sputnik V dhe një vaksinë e zhvilluar nga AstraZeneca, përdorin viruse të modifikuara të parrezikshme ose vektorë, për të mbajtur informacion gjenetik që ndihmon trupin të ndërtojë imunitet kundër infeksioneve të ardhshme.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Disa shkencëtarë kanë ngritur rrezikun e mundshëm që trupi gjithashtu të zhvillojë imunitet ndaj vetë vektorit, duke e njohur atë si një ndërhyrës dhe duke u përpjekur ta shkatërrojë atë. Por zhvilluesit e Sputnik V nuk ishin dakord që kjo do të përbënte probleme afatgjata.

Imuniteti vektorial nuk është një çështje e re, por është vënë nën vëzhgim të ri pasi kompanitë përfshirë Johnson & Johnson parashikojnë vaksinime të rregullta Covid-19, si të shtëna vjetore të gripit, mund të jenë të nevojshme për të luftuar variante të reja të koronavirusit.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment