Bota

Rrugët bosh dhe…/ Dalin pamjet, si mori mandatin e gjashtë në fshehtësi Lukashkenko

Mediat vendase bën të ditur se disa qindra njerëz morën pjesë në ceremoninë në Pallatin e Pavarësisë në Minsk.
Featured image of article: Rrugët bosh dhe…/ Dalin pamjet, si mori mandatin e gjashtë në fshehtësi Lukashkenko Pamje nga Bjellorusia

BJELLORUSI-Presidenti i Bjellorusisë Alexandër Lukashenko ka marrë mandatin e tij të gjashtë në detyrë në një ceremoni përurimi që nuk u njoftua paraprakisht.

Mediat vendase bën të ditur se disa qindra njerëz morën pjesë në ceremoninë në Pallatin e Pavarësisë në Minsk.

Por si e mori mandatin e gjashtë lideri i diskutuar?

Rrugët u mbyllën ndërsa autokolona e Lukashenko lëvizte nëpër qytet, thanë dëshmitarët.

Inaugurimet e Presidentit normalisht publikohen paraprakisht si ngjarje kryesore të shtetit, por kësaj radhe nuk u bë një gjë e tillë.

Në vend të kësaj, agjencia shtetërore e lajmeve Belta raportoi të Mërkurën: “Alexandër Lukashenko ka marrë detyrën si President i Bjellorusisë. Ceremonia e përurimit po zhvillohet në këto minuta në Pallatin e Pavarësisë.”

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Lukashenko, i cili ka sunduar ish republikën Sovjetike për 26 vjet, tha se Bjellorusia kishte nevojë për siguri dhe konsensus “në prag të një krize globale”, një referencë e dukshme ndaj pandemisë së koronavirusit, njoftoi Belta.

“Nuk mundem, nuk kam të drejtë të braktis Bjellorusët,” shtoi agjencia.

Por, si reagoi opozita?

Rivalja e tij kryesore politike, Svetlana Tikhanovskaya, e cila u arratis në Lituaninë fqinje mes arrestimeve masive, tha “Lukashenko  sot nuk është as kryetar ligjor dhe as legjitim i Bjellorusisë”.

Bashkëpunëtori politik i opozitës Pavel Latushko postoi në rrjetet sociale: “Ku janë qytetarët e gëzuar? Ku është trupi diplomatik?

(A.k.dosja.al)

Shto Koment