Argetim

Rruga e miliarderëve në Londër/ Si u lanë të kalben rezidencat e njerëzve më të pasur në botë (FOTO)

Etiketoken si kullat e harruar, edhe pse kanë kushtuar miliona ata janë lënë në mëshirë të fatit.

MBRETËRI E BASHKUAR– Shtëpitë që i ngjajnë pallateve mbretërore,  në rreshtin e miliarderëve të Londrës u lanë të kalbet dhe të shkërmoqeshin nga pronarët e tyre që mungonin.

Imazhet e rralla në një nga rrugët më të shtrenjta të Londrës zbulojnë se si dikur pallatet madhështore kanë mbetur të shkërmoqen.

Avioli i Peshkopit në veri të Londrës, i njohur edhe si rruga e miliarderëve, është një rrugë ku kanë qenë shtëpitë e disa prej njerëzve më të pasur në botë.

Pronarët e shtëpive ‘të harruara’ përfshijnë Sulltanin e Bruneit, mbretëritë e Arabisë, Heather Mills dhe Sir Billy Butlin, themeluesit e kampeve të pushimeve.

Shumë nga shtëpitë luksoze në rrugë, ku një apartament me dy dhoma gjumi kushton 3 milion paund, kanë qenë të pabanuara që kur janë blerë në vitet 1980.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Një rresht prej 10 shtëpish, me vlerë 73 milion paund, kanë qëndruar të zbrazura që kur ato thuhet se janë blerë nga familja mbretërore saudite.

Një hetim nga The Guardian në vitin 2014 zbuloi se rreshti i pallate është kolektivisht me vlerë afërsisht 350 milion £.

Burimi: DailyMail

(R.L/Dosja.al)

Shto Koment