Bota

Rrjeti i zyrave të Navalnyt përfshihet në listën për ”terrorizëm dhe ekstremizëm”, si ISIS apo Al-Kaida

"Selia e Navalny" u shfaq të Premten në një bazë të dhënash të kërkueshme të grupeve terroriste dhe ekstremiste botuar nga vëzhguesi shtetëror Rosfinmonitoring, i cili lejon qeverinë të mbyllë llogaritë e saj bankare.
Featured image of article: Rrjeti i zyrave të Navalnyt përfshihet në listën për ”terrorizëm dhe ekstremizëm”, si ISIS apo Al-Kaida Alexei Navalny

RUSI– Mbikëqyrësi financiar shtetëror rus ka shtuar rrjetin e selisë rajonale të Alexei Navalny në një listë vëzhgimi për terrorizmin ndërsa Kremlini duket i gatshëm të nxjerrë jashtë ligjit lëvizjen politike mbarëkombëtare të liderit të opozitës.

“Selia e Navalny” u shfaq të Premten në një bazë të dhënash të kërkueshme të grupeve terroriste dhe ekstremiste botuar nga vëzhguesi shtetëror Rosfinmonitoring, i cili lejon qeverinë të mbyllë llogaritë e saj bankare.

Sipas Guardian, një gjykatë ruse së shpejti mund të deklarojë se zyrat politike dhe Fondacioni i tij Kundër Korrupsionit janë organizata ekstremiste, duke kërcënuar stafin e tij, mbështetësit dhe madje edhe donatorët e financimit të turmës me burg.

Një këshilltar i lartë, Leonid Volkov, në fillim të kësaj jave njoftoi se ai do të shpërndajë selinë rajonale për të mbrojtur stafin dhe mbështetësit që punuan atje.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Goditja e Rusisë ndaj opozitës është rritur me shpejtësi që nga arrestimi i Navalnyt në Janar, me Kremlinin që synonte mbështetësit e tij, gazetarët që mbulonin protestat në mbështetje të tij dhe madje edhe avokatët që janë të përfshirë në këtë çështje. Nga frika e arrestimit, shumë nga ndihmësit kryesor të Navalnyt janë larguar nga vendi.

Ivan Pavlov, një avokat i shquar që përfaqëson ekipin e Navalny në çështjen, u arrestua të Premten për gjoja shpërndarjen e informacionit në lidhje me një hetim paraprak. Ai u tha gazetarëve se kishte të bënte me mbrojtjen e tij ndaj Ivan Safronov, një ish-gazetar rus I cili është akuzuar për spiunim për NATO-n. Një gazetar për Meduza ka thënë se ajo ishte mbytur nga oficerët e zbatimit të ligjit gjatë ndalimit të Pavlov.

Emërtimi “ekstremizëm” ka qenë tradicionalisht i rezervuar për grupe të dhunshme si al-Kaida dhe grupe neo-naziste të urrejtjes, por është aplikuar gjithnjë e më shumë në organizata fetare jo të dhunshme, të tilla si Dëshmitarët e Jehovait, në vitet e fundit. Anëtarët e grupit fetar janë shënjestruar me bastisje shtëpish, mbikëqyrje, gjyqe masive dhe taktika të tjera të ashpra policore.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment