AktualitetSociale

Rritja e temperaturave, IGJEUM ngre alarmin: Rrezikohemi nga zjarret, ja zonat më të prekura

IGJEUM ngre alarmin mbi rreziqet nga zjarret. Sipas IGJEUM, rreziku më i lartë do të jetë nesër në disa zona të vendit.
Featured image of article: Rritja e temperaturave, IGJEUM ngre alarmin: Rrezikohemi nga zjarret, ja zonat më të prekura Foto ilustruese

TIRANË- Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit, ka reaguar pas rritjes së menjëhershme të temperaturave.

Me anë të një njoftimi për shtyp, IGJEUM ngre alarmin për rreziqet që i kanosen vendit nga zjarret, ndërsa pasqyron situatën motin për sot dhe nesër.

Lidhur me rrezikun nga zjarrest IGJEUM shprehet: “Sot pasdite (e shtunë dt.08) dhe nesër (e diel dt.09) pritet rrezik “I MODERUAR’’ në qarkun Fier dhe rrezik “I ULËT” nё te gjitha qarqet e tjera (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).

Nё disa qarqe pritet rrezik “I MODERUAR’’ vetёm nё zona tё lokalizuara, konkretisht: qarku Kukës (Lindje), Lezhë (Perёndim), Durrës (Jug), Tiranë (Perёndim),

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Berat (Jug), Vlorë (Veri), Korçë (Lindje) dhe Gjirokastër (Veri).

Rreziku pritet të jetë më i lartë gjatë ditës së nesërme”.

Pasqyra e plotë për motin në vend dhe rreziqet nga zjarret:

Pasqyra e motit dhe rreziqeve nga zjarret sipas IGJEUM

(B.B/ Dosja.al)

Shto Koment