Bota

Rritja e rasteve të reja me Covid-19/ Gjermania gati për testimin e parë masiv të fëmijëve

Rrethi i Gjermanisë Lindore regjistroi një rekord prej 603 rastesh për 100,000 banorë në shtatë ditët e fundit,
Featured image of article: Rritja e rasteve të reja me Covid-19/ Gjermania gati për testimin e parë masiv të fëmijëve Foto ilustruese

GJERMANI-Kryeministri i shtetit të Turingisë në Gjermani ka njoftuar së funmi se në në rrethin e Hildburghausen, do të nis testimi masiv kundër koronavirusit tek fëmijët. Sipas mediave të huaja kjo zonë deri më tani është një nga zonat e nxehta të  koronavirusit në Gjermani.

Rrethi i Gjermanisë Lindore regjistroi një rekord prej 603 rastesh për 100,000 banorë në shtatë ditët e fundit,

“Tani do të kryejmë testimet e para masive për fëmijë dhe të rinj, falas, duke filluar të martën e ardhshme. Atëherë do të dimë për herë të parë sa të sigurta janë shkollat ​​dhe kopshtet?” – tha Bodo Ramelow  “

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Rrethi Hildburghausen me 63,000 banorë ka aplikuar një bllokim rajonal që është më i rreptë se ai në fuqi në shtetin e Turingisë.

Kancelarja Angela Merkel ra dakord me udhëheqësit e 16 shteteve federale të mërkurën  për të zgjatur dhe forcuar masat kombëtare kundër koronavirusit të paktën deri në 20 dhjetor, por lehtësoi rregullat mbi festat e Krishtlindjeve për të lënë familjet dhe miqtë të festojnë së bashku.

(A.k.dosja.al)

Shto Koment