KRYESORET
Bota

Rritet numri i udhëtimeve në SHBA, shkak ulja e rasteve dhe shtrimeve në spital prej Covid

10 Tetor 2021, 14:40 Nga DOSJA
Rritet numri i udhëtimeve në SHBA, shkak ulja e rasteve dhe shtrimeve

SHBA– Ndërsa bie numri i përditshëm i infektimeve dhe shtrimeve në spital si rezultat i pandemisë, numri i amerikanëve që udhëtojnë ka filluar të rritet. Agjencia amerikane e transportit dhe sigurisë thotë se vetëm të premten e kaluar, rreth 2,1 milionë njerëz kaluan pikat e kontrollit të sigurisë.

Numri i njerëzve që po udhëtojnë në Shtetet e Bashkuara është rritur. E premtja shënoi një numër rekord të njerëzve që kaluan pikat e kontrollit të sigurisë, një numër i vënë re vetëm në fillim të gushtit të kaluar.

Aktualisht, vetëm 65% e amerikanëve janë plotësisht të vaksinuar. Dr. Rochelle Walensky është Drejtoreshë e Qendrave Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

“Disa komunitete kanë shkallë të lartë vaksinimi dhe janë të mbrojtura më mirë, por ka disa rajone që kanë shumë pak mbrojtje. Virusi mund të përhapet kudo”.

Shtëpia e Bardhë thotë se shtatë milionë doza vaksinash janë administruar gjatë javës së fundit, shkalla më e lartë që nga fillimi i korrikut.

Ndërkohë po hyjnë në fuqi urdhërat për vaksinim të detyruar. Në qytetin Siatëll të shtetit Uashington, punonjësit e policisë kanë afat deri me 18 tetor të dëshmojnë se janë vaksinuar ose mund të përballen me pushim nga puna. Më shumë se 200 policë nuk janë vaksinuar ende.

Ndërkohë numri i infektimeve tek fëmijët po bie. Por disa spitale po raportojnë shtimin e një rasti të rrallë infektimi (MIS-C) tek fëmijët që shkakton inflamacion të zemrës, mushkërive dhe veshkave. Dr. Amy Edwards është specialiste e sëmundjeve infektive.

“Dihet që variant Delta ka ndikuar seriozisht tek fëmijët, më shumë se valet e mëparshme. Ndaj nuk është habi që pas javëve të para të variantit të shohim shfaqjen e rasteve të inflamacionit të zemrës dhe të organeve të tjera”.

Fëmijët nën moshën 12 vjeçare ende nuk kualifikohen për marrjen e vaksinës, por kjo mund të ndryshojë së shpejti. Firma Pfizer ka kërkuar autorizim për përdorim emergjent të vaksinës tek fëmijët e grupmoshës 5-11 vjeç./VOA/

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Sondazh

Poll

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?