Aktualitet

Rritet ndjeshëm numri/ 25 të infektuar me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit, humb jetën 69-vjeçari

VIDEO
25 të infektuar gjatë 24 orëve të fundit, 24 raste të reja në Tiranë dhe 1 në Durrës. Ndërkohë gjatë orëve të fundit ka humbur jetën një 69-vjeçar, dhe numri total i viktimave ka shkuar 33. Aktualisht në spital po marrin mjekim 17 pacientë.
Featured image of article: Rritet ndjeshëm numri/ 25 të infektuar me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit, humb jetën 69-vjeçari Mirela Cami

Shqipëri- 25 raste raste të reja me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit, shkon në 1029 numri i të infektuarve. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije ditën e sotme pas testimit të 173 qytetarëve janë konfirmuar me COVID-19 25 prej tyre. Harta është zgjeruar me 24 raste të reja në  Tiranë dhe 1 në Durrës. 15 nga të prekurit janë punonjës të një Call-center dhe kontakte të tyre.  Ndërkohë gjatë orëve të fundit ka humbur jetën një 69-vjeçar me iniciale S.K, i cili po merrte mjekim në spitalin Infektiv. Numri total i viktimave ka shkuar në 33.  Po kështu, gjatë orëve të fundit  ka patur sërish shtrime të reja në spitalin spitalin Infektiv, ku aktualisht po trajtohen 17 pacientë, nga të cilët 3 janë në terapi intensive. Ndërkohë janë shëruar edhe 8 qytetarë të tjerë dhe numri total i shëruarve ka shkuar në 803.

Njoftimi i ministrisë:

COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 1 humbje jete, 25 raste të reja në 24 orët e fundit. Mirela Cami Drejtore e Operatorit të Shërbimeve të Kujdesit Shëndetësor. Ju informojmë rreth situatës së COVID 19 në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit.

Mëngjesin e sotëm ka ndërruar jetë në mënyrë të papritur, pavarësisht përpjekjeve të mjekëve një pacient 69-vjeçar nga Tirana, me inicialet S.K., i cili po trajtohej në terapi intensive në spitalin infektiv. Ministria e Shëndetësisë i shpreh ngushëllimet familjes së të ndjerit. Që nga fillimi epidemisë, 33 qytetarë e kanë humbur betejën me Covid19.

Në 24 orët e fundit kemi sërish shtrime të reja në spitalin infektiv, ku aktualisht po trajtohen 17 pacientë, nga të cilët 3 janë në terapi intensive. Në 24 orët e fundit ka rritje të numrit të të prekurve, të lidhura me kontakte të rasteve të mëparshme pozitive por edhe vatra të reja në Tiranë. Janë testuar 173 qytetarë si të dyshuar të prekur me Covid19 dhe janë konfirmuar 25 raste pozitive. Më konkretisht janë 24 të prekur në Tiranë dhe 1 në Durrës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndër rastet e reja janë 15 të prekur në një call-center, kontakte të një rasti pozitiv të identifikuar dy ditë më parë. Po vijon hetimi epidemiologjik edhe për disa raste të reja në Tiranë.
Ne 24 orët e fundit janë shëruar 8 qytetarë.

Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 14500 testime molekulare dhe serologjike, ndërsa numri i rasteve të konfirmuara pozitivë në të gjithë vendin është 1029. Prej tyre, rreth 78% janë të shëruar.
Në vendin tonë aktualisht janë 193 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Durrës Krujë, Shkodër.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale fton qytetarët të tregohen të kujdesshëm, duke respektuar distancimin fizik dhe higjienën vetjake. Qytetarët nuk duhet të neglizhojnë shenjat e Covid19, prandaj telefononi në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127. Për informacion në lidhje me COVID19 dhe këshillim psikologjik, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40.

COVID-19 – Statistika (26 Maj 2020)
Testime totale 14832
Testime molekulare 13506
Testime serologjike 1326
Raste pozitive 1029
Raste të shëruara 803
Raste Aktive 193
Humbje jete 33 (Qarku Tiranë 20, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:
Tiranë 80
Durrës 54
Krujë 24
Shkodër 12
Berat 10
Kamëz 9
Fier 2
Mirditë 1
Korçë 1

J.V/Dosja.al

Shto Koment