Rajoni

Rritet bilanci në Kosovë/ Gjatë 24 orëve regjistrohen 21 raste të reja me Covid-19

Në Kosovë deri më tani janë prekur më koronavirus 1.025 raste nga të cilët 782 janë shëruar. Që nga fillimi i pandemisë deri tani kanë humbur jetën 29 persona.
Featured image of article: Rritet bilanci në Kosovë/ Gjatë 24 orëve regjistrohen 21 raste të reja me Covid-19 Foto ilustruese
Përditësuar:

KOSOVË– Insituti i Shëndetit Publik në Kosovë ditën e sotme ka njoftuar se në vend janë 21 raste të reja me COVID-19. Sipas njoftimit mësohets se shkak për rritjen e të infektuarve në krahasim me një ditë më parë ështtë bërë qyteti i Prizerinit pasi janë infektuar me sëmundjen vdekjeprurëse3.

Në Kosovë deri më tani janë prekur më koronavirus 1.025 raste nga të cilët 782 janë shëruar. Që nga fillimi i pandemisë deri tani kanë humbur jetën 29 persona.

NJOFTIMI NGA IKSHPK

NJËZET E NJË RASTE ME COVID-19 DHE DHJETË TË SHËRUAR!

Sot më 22 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 267 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren.

Me SARS-CoV-2, janë konfirmuar 21 raste.

Rastet pozitive janë raste kontakti nga: komuna e Prizrenit 19 raste (sipas vendbanimit:15 raste Prizren, 1 rast Romajë, 1 rast Lubiçevë, 1 rast Kijevë dhe 1 rast Nashec) dhe nga komuna e Suharekës 2 raste (sipas vendbanimit:1 rast Bllacë dhe 1 rast Suharekë).

Sot më 22 maj 2020, janë shëruar 10 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 782 raste.

Nga data 08 shkurt deri më 22 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 12.818 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre pozitive rezultojnë gjithsej 1.025 raste, me gjithsej 29 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në IKSHPK në vazhdimësi përgjatë 24 orëve janë duke u kontaktuar dhe mbikëqyrë të gjitha kontaktet e rasteve, si dhe kontaktet e kontakteve duke i obliguar për vetëizolim dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore nëse kanë simptome.

Në nivel global, nga data 31 dhjetor 2019 deri më 22 maj 2020 sipas Ëorldometers, janë raportuar gjithsej 5.263.085 raste të COVID-19 dhe 337.813 raste të vdekjes.

QYTETARË TË NDERUAR!

JU LUTEMI TË RESPEKTONI MASAT E SHPALLURA TË PARANDALIMIT NGA INSTITUTI KOMBËTAR DHE MINISTRIA E SHËNDETËSISË!
RUAJENI SHËNDETIN TUAJ!
PAKUJDESIA KUSHTON ME JETË!

AKOMA NUK KA KALUAR RREZIKU, ANDAJ

QËNDRONI NË SHTËPI, KJO UA SHPËTON JETËN!
MBANI DISTANCË FIZIKE PËR SË PAKU 2 METRA!
NA NDIHMONI PAK QË TË JU NDIHMOJMË SHUMË!

Ju faleminderit për mirëkuptim!

(A.K.dosja.al)

Shto Koment