Rajoni

Rriten shifrat e COVID-19 në Maqedoni, Bashkësia Fetare Islame: Nuk mbajmë përgjegjësi për hapjen e xhamive gjatë Bajramit

Rastet e reja me COVIE-19 në Maqedoni të Veriut janë rritur me shifra të frikshme, ndërsa ka plasur debati për kufizimet orare gjatë festës së Bajramit.
Featured image of article: Rriten shifrat e COVID-19 në Maqedoni, Bashkësia Fetare Islame: Nuk mbajmë përgjegjësi për hapjen e xhamive gjatë Bajramit Koronavirusi në Maqedoni të Veriut

MAQEDONIA E VERIUT-Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut janë regjistruar 40 raste të reja me COVID-19 nga 549 teste të kryera. Numrin më të madh të të prekurve e ka Shkupi dhe Tetova, të cilat konsiderohen zona me rrezik të lartë.

Gjithashtu gjatë orëve të fundit është shënuar edhe një viktimë, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 111, ndërsa janë shëruar edhe 11 pacientë. Deri më tani në Maqedoninë e Veriut janë regjistruar 1898 raste me COVID-19, nga të cilët 1378 janë shëruar dhe 409 janë ende aktiv.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Qeveria ndërkohë pritet të shqyrtojë rekomandimin e Komisionit të Sëmundjeve Infektiv, për kufizimet orare gjatë festës së Bajramit.Propozimi është kundërshtuar nga Bashkësia Fetare Isalme e cila është shprehur se nuk mban përgjegjësi për hapjen e xhamive, ndërsa ka njoftuar edhe masat sesi do të realizohen ritualet fetare.

(g.sh./dosja.al)

Shto Koment