Bota

Rriten sërish tensionet për shkak të Brexit /BE-ja ultimatum dhe Britanisë: Ndryshoni marrëveshjen ose shkojmë në Gjykatë

Sipas asaj që kanë raportuar mediat e huaja Mbretëria e Bashkuar ka botuar një projekt-ligj për të rishkruar pjesë të marrëveshjes së tërheqjes që nënshkroi në janar. BE tha se kjo kishte "dëmtuar seriozisht besimin" dhe BE nuk do të kursehej për të përdorur veprime ligjore kundër MB.
Featured image of article: Rriten sërish tensionet për shkak të Brexit /BE-ja ultimatum dhe Britanisë: Ndryshoni marrëveshjen ose shkojmë në Gjykatë Foto Ilustruese

Rriten sërish tensionet mes autoriteteve europiane dhe Londrës Zyrtare për shkak të  “Brexit”. Bashkimi Evropian po kërkon planet e Mbretërisë së Bashkuar për të ndryshuar marrëveshjen e Brexit të Boris Johnson “deri në fund të muajit” ose përndrysho do të rrezikohen bisedimet në lidhje me tregtinë.

Sipas asaj që kanë raportuar mediat e huaja Mbretëria e Bashkuar ka botuar një projekt-ligj për të rishkruar pjesë të marrëveshjes së tërheqjes që nënshkroi në janar. BE tha se kjo kishte “dëmtuar seriozisht besimin” dhe BE nuk do të kursehej për të përdorur veprime ligjore kundër MB.

Ndërkohë, Michael Gove tha se Mbretëria e Bashkuar e kishte bërë “plotësisht të qartë” se nuk do të tërhiqte projekt-ligjin. Qeveria thotë se Parlamenti është sovran dhe ai mund të miratojë ligje që shkelin detyrimet e traktatit ndërkombëtar të Mbretërisë së Bashkuar. Ndërkohë, bisedimet tregtare midis zyrtarëve të MB dhe BE vazhdojnë në Londër.

Burimi i shqetësimit të BE është ligji i propozuar i Johnson për tregun e brendshëm, që u botua ditën e djeshme. Sipas mediave ky ligj adreson Protokollin e Irlandës Veriore.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Projekt-ligji nuk propozon kontrolle të reja mbi mallrat që lëvizin nga Irlanda e Veriut në Britaninë e Madhe. Ai u jep ministrave të Mbretërisë së Bashkuar kompetenca për të modifikuar ose “mosrespektuar” rregullat në lidhje me lëvizjen e mallrave që do të hyjnë në fuqi nga 1 Janari, nëse MB dhe BE nuk janë në gjendje të bëjnë një marrëveshje tregtare.

Publikimi i projekt-ligjit nxiti bisedime emergjente midis ministrit të Zyrës së Kabinetit Michael Gove dhe Maros Šefčovič, Zëvendës President i Komisionit Evropian.

Burimi:BBC

(A.k.dosja.al)

Shto Koment