Bota

Rrëmbeu dhe vrau një 16-vjeçare/ Ekzekutohet federali në SHBA, avokatët është një çmenduri

Ai foli kundër dënimit kapital nga platforma e përmbarimit ku mori injeksionin vdekjeprurës dhe kërkoi falje për dhimbjen e shkaktuar nga krimet e tij ndaj viktimave dhe familjes së tyre. Ndërkohë avokatët e tij ishin kundra vrasjes së tij dhe  sipas tyre kjo është një çmenduri
Featured image of article: Rrëmbeu dhe vrau një 16-vjeçare/ Ekzekutohet federali në SHBA, avokatët është një çmenduri Wesley Purkey

SHBA– Shtetet e Bashkuara të enjten kanë ekzekutuar edhe një federal disa ditë pasi vranë një tjetër. Wesley Purkey u vra mëngjesin e ditës së sotme në Kompleksin Federal Korrektues në Terre Haute.  Ai foli kundër dënimit kapital nga platforma e përmbarimit ku mori injeksionin vdekjeprurës dhe kërkoi falje për dhimbjen e shkaktuar nga krimet e tij ndaj viktimave dhe familjes së tyre. Ndërkohë avokatët e tij ishin kundra vrasjes së tij dhe  sipas tyre kjo është një çmenduri

Purkey u dënua për rrëmbim dhe vrasje të një vajze 16-vjeçare, Jennifer Long. Ai gjithashtu u dënua në një gjykatë shtetërore në Kansas pasi përdori një çekiç të kthetrave për të vrarë një grua 80-vjeçare që kishte poliomielit.

Purkey u lidh në një garazh brenda dhomës së ekzekutimit. Një zyrtar i burgut hoqi një maskë nga fytyra e Purkey dhe e pyeti nëse dëshironte të bënte një deklaratë përfundimtare. Ai u përkul kokën pak nga garazhda dhe tha: Unë jam thellësisht i penduar për dhimbjen dhe vuajtjet që i kam shkaktuar familjes së Jennifer. Më vjen shumë keq.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ai gjithashtu shprehu pendim për vuajtjet e vajzës së tij të rritur, të shkaktuara nga veprimet e tij. “Më vjen keq për dhimbjen që i shkaktova vajzës time, që e dua shumë,” tha ai.

Burimi:CNN

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment