Sport

De Biazi i thotë të gjitha: Refuzova një skuadër të Serisë A, Shqipërinë e bëra të ëndërrojë me sy hapur!

Në një intervistë për “Italia Sera” De Biasi tregon nga përvoja si trajner i Shqipërisë e deri në momentin ku jemi.
Featured image of article: De Biazi i thotë të gjitha: Refuzova një skuadër të Serisë A, Shqipërinë e bëra të ëndërrojë me sy hapur! Gianni de Biassi, ish-trajner i Shqipërisë

ITALI- Trajneri Gianni De Biasi do të jetë trajneri më i ri i Iranit dhe për këtë nuk ka më asnjë dyshim. Në 5 vjet e gjysmë ishte trajneri i Kombëtares shqiptare, ndërsa tani pritet të marrë një tjetër aventurë në nivel kombëtaresh. Në një intervistë për “Italia Sera” De Biasi tregon nga përvoja si trajner i Shqipërisë e deri në momentin ku jemi.

Sa ka mbetur për të nënshkruar me Iranin?

Tani kanë mbetur vetëm detajet e fundit, por derisa të nënshkruhet përfundimisht nuk mund ta japim si fakt të kryer.

Nëse do të ndodhë që do drejtosh Iranin do të ishte përvoja e tij e dytë si trajner pas asaj që ishte në stolin e Shqipërisë. Çfarë kujtimesh keni nga ai udhëtim triumfues që arriti kulmin në kualifikimin evropian?

Kanë kaluar 5 vjet e gjysmë intensive, në të cilën ka pasur një dëshirë të madhe .  Ne arritëm një qëllim të papritur. Unë gjithmonë i kushtoja një përkushtim të madh punës.isha i bindur që në fund rezultatet do të vinin me një metodologji të caktuar dhe duke i bërë djemtë të ëndërrojnë me sy hapur.  Në fund të fundit, ai synim që dukej i pamundur për shumicën e njerëzve u arrit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sa afër keni qenë për tu rikthyer në Serie A?

Shumë, sidomos në një ekip, pata mundësinë të shkoja atje, por unë refuzova. Për respektin që kam ndaj trajnerit që po e drejton skuadrën, unë nuk them atë që është tani.

Kujtimi më i mirë i karrierës deri më tani?

Kam shumë, kualifikimi për Kampionatin Evropian me Shqipërinë është një nga këto pa dyshim sepse kemi arritur të sjellim ekipin kombëtar aty,ku as më optimistët e tifozëve nuk do të kishin shpresuar.  Tjetri ishte ndërtimi i një skuadre si Modena që filloi nga C dhe arriti në A dhe vazhdoi të fitojë kundër Romës.  Pastaj është Torino, kur nuk mundëm dot të bënim merkato,  ndërtova një skuadër ku arrita ta çoja ekipin në vendet e para.

(E.Ç. Dosja.al)

Shto Koment