KRYESORET
Art&Argëtim

Rrëfehet Hygerta Sako: Nuk ja kam mbyllur derën dashurisë, por duhet të jetë special

18 Nëntor 2021, 12:52 Nga DOSJA
Rrëfehet Hygerta Sako: Nuk ja kam mbyllur derën dashurisë, por

TIRANË –  Moderatorja simpatike e sportit, Hygerta Sako, ka folur në një intervistë rreth planeve të saj për të ardhmen dhe pasionin që ka për udhëtimet për

Moderatorja e sportit tha për albeu.com se i pëlqen ambienti ku punon dhe ndihet mirë aty. Ajo foli edhe rreth  konkurencës brenda ambientit të punës ku tha se punën e bën me dashuri dhe ndaj nuk ka përplasje me kolegët të cilët i konsideron miq.

Hygerta tha se Reja është fajtori kryesor, ndërsa për titullin e Kategorisë Superiore ajo sheh deri më tani favorite Tiranën kur u pyet lidhur me gjendjen e Kombëtares shqiptare. Ajo tregoi se skuadër të preferuar tashmë ka vetëm Milanin pasi ikja e Messit e bëri të hiqte dorë nga Barcelona.

Hygerta ka folur dhe për çështjet e zemrës duke thënë se nuk ka hequr dorë nga dashuria por dikush shumë special duhet të vijë dhe ta bëjë të heqi dorë nga stili i jetesës që ka tani.

Intervista e plotë:

1-Tani u bë vite si moderatore sportive, për çfarë do ta linte sportin Gerta?

Hygerta: Më pëlqen aq shumë puna ime sa më dëshirë s’do e braktisja kurrë. Por jetës nuk i dihet dhe kurrë mos thuaj kurrë. Nëse do ta lija, do ishte veç një arsye madhore që s’mund ta parashikoj. Për momentin është mendimi i fundit që më vjen ndër mend. E dua futbollin dhe e bëj më shumë dvshirë punën time.

2-A i trembeni konkurences brenda stafit te RTSH Sport?

Hygerta: S’ka konkurence në stafin tonë. Jemi një ekip, një grup profesionistësh që punojmë më shumë dashuri e pasion. Mbështesim njeri-tjetrin maksimalisht dhe pervecëse kolegë jemi dhe miq. Nuk i jam trembur asnjëhere konkurencës, ajo të vë në pozita pune e të motivon. Nëse puna funksionon me meritokraci, s’kam pse të kem frikë nga asgjë.

3-Si ka arritur Gerta të mbajë trupin kaq në formë?

Hygerta: Eshtë edhe gjenetike, nuk është totalisht meritë e imja. Me kalimin e moshës u bëra pak me e ndërgjegjshme që po nuk u kujdese nuk ka gjenetike që të shpëton. Ndaj jam shumë e vëmendshme të ha vakte të shëndetshme, të ushtroj sport dhe të mos abuzoj me oraret. S’ka asgjë të pamundur nëse ke vullnet dhe dëshire për ta arritur.

4-Perveç sportit qe ju zë një pjesë të ditës, më se e kaloni kohën e lirë? (Pasion tjetër dmth)

Hygerta: Pasion tjetër shumë i madh i imi janë udhëtimet. Më pëlqen shumë të udhëtoj, të eksploroj vënde të reja, të vizitoj qëndra historike apo bukuri natyrore. Ndaj sa herë më jepet mundesia, lëviz nga Tirana.

5-Cili është synimi i madh i në të ardhmen e afërt?

Hygerta: Të krijoj muskujt abdominale Bëj shaka. Synimi për të ardhmen e afërt është të finalizoj me sukses edicionin e tretë të “Më të mirët e vitit”, tashmë ështe një traditë që këtë vit dëshiroj t’i jap përmasa akoma më të mëdha duke qënë se jam producente e këtij evenimenti. Shpresoj që edhe këtë vit me RTSH Sport të realizojmë një edicion të suksesshem dhe dinjitoz.

6-Turizmi malor apo detar?

Hygerta: Anoj shumë më shumë nga deti. Duke qënë se jam rritur pranë detit, babi nga Vlora, mami nga Saranda, pra dhe pushimet te gjyshërit ishin përseri pranë detit, jam shumë e dhene pas turizmit detar. Por dhe mali më pëlqen, miafton mos të ngjitem në 2000 m lartesi me këmbe

7-Cili është qyteti juaj i preferuar që ju merr malli sa herë e vizitoni?

Hygerta: Vlora, qyteti i origjinës time dhe pas saj Shkodra. Janë dy qytete që i dua shumë dhe shkoj sa më shpesh të mundem. Me Vlorën me lidhin shumë edhe kujtimet e fëmijerise, perveç natyrës së mrekullueshme që ka. Kurse Shkodra për mua është qytet i vecante, e dua shumë dhe e vizitoj shpesh.

8-Cilën skuadër shihni favorite për titull në Kategorinë Superiore?

Hygerta: Me kaq sa kemi parë deri tani vetë Tirana po tregon qëndrueshmëri dhe entuziazem ndryshe nga skuadrat e tjera që kanë treguar ulje-ngritje. Mbase gjërat ndryshojnë në vazhdim sepse kampionati sapo ka filluar dhe me dy fitore rikuperon shumë në klasifikim. Gjithsesi kampionati është i gjatë dhe është shumë heret për të folur për titull.

9-Messi apo Ronaldo?

Hygerta: Messi dhe veç Messi.

10-A mendoni se Reja duhet të shkarkohet?

Hygerta: Nuk ka qënë ndonjëherë në preferencat e mia. Skema e tij dhe futbolli që ai bën nuk më pëlqen. Personalisht mendoj që kemi fituar veç dy ndeshje ne keto kualifikuese, dhe ato për merite individuale të Armando Brojës. Une do preferoja një tjeter trajner, që perveç një futbolli më tërheqes të krijonte frymën e grupit dhe shpirtin e skuadrës por këtë nuk e vendos unë e ti.

11-Në skuadrat Europiane për kë bëni tifo?

Hygerta: Veç Milan. Sepse Barcelona pas largimit të Messit doli nga preferencat e mia.

12-Siç e dinë tashmë të gjithë ju jeni ende beqare. A ka ardhur koha që Gerta të krijoje një jetë të re?

Hygerta: Mua më pelqen jeta që bëj. Këto gjëra nuk janë me llogari. Prioriteti im është vajza, kujdesi dhe përkushtimi për të. Por nëse dikush do jetë aq special sa të më bëjë për vete, le të vijë. Deri tani askush nuk më ka tunduar aq shumë. Dhe unë gjithmonë them: më mire vetëm se sa e keqshoqëruar.

Duket se moderatorja nuk ja mbyll derën dashurisë por pranon se do uhet të jetë dikush shume special qëe ti “vjedhi” zemrën.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Art&Argëtim 18 Nëntor 2021, 07:47

Romani “Të lirë” vjen në shqip nga Lea Ypi

TIRANË- Romani “Të lirë” i autores Lea Ypi është botuar në gjuhën shqipe. Mediat shkruajnë se në libër shkruhet jeta e autores nga fillimi i viteve 1980 e ...

'Yt shoq i ka dhënë tender vëllait'/ Akuza e Berishës, Spiropali: S'ma bën syri tërr, shko në SPAK

'Yt shoq i ka dhënë tender vëllait'/ Akuza e Berishës, Spiropali: S'ma bën syri tërr, shko në SPAK

Akuza për Spiropalin, Berisha: Yt shoq i jep tender vëllait tënd, lumturoni njëri-tjetrin

Berisha: Butrinti s'është prona e Ramës. Shoqëria Civile: Duam popullin në këmbë doktor

Spiropali: Doktor mendon se je zgjedhur në PD por je në rrugë qorre, rri aty Flamur...si shkop

“Mos ulërit”, Paloka-Felajt: Ik moj budallaqe, legene

Berisha në krye të PD-, Çupi: Jam e dëshpëruar! Lajm i keq për demokratët

Berisha në krye të PD, Duma: Të respektohet vullneti i demokratëve

Berisha në krye të PD, Pampuri: Unë jam me SHBA

Berisha në krye të PD, Sula: Një pjesë e njohin

Protesta/ Avokati: Ligjin e Butrintit po ia bëjnë dhuratë ministrit të jashtëm grek, s'është rastësi

Rrëzohet kërkesa e Vasilit për debat, Balla: Shkresa që erdhi në Kuvend s'mbante firmën e non-gratas

Berisha në krye të PD, Balla: Dje kishte tre gara të forta, ajo me Ibsenin s’dihej si do dilte

Vijon AKSIONI, ‘Shqiponjat’ blindojnë Elbasanin pas rrëfimeve të Nuredin Dumanit

Zgjedhjet në PD/ Shkëlzen Berisha voton për kreun e ri të PD në selinë blu

Elbasani ‘përmbytet’ në pikun e vapës, ujërat e zeza mbushin qytetin

Synonte të bëhej ministër me Bashën, Andi Lila 'kthen', shfaqet sot me Ramën e Veliajn

‘Lufta’ mes tyre zhvillohet në Gjykatë, Veliaj e Duka bëhen bashkë për ‘Kupën e Botës’

Silva i jep dhuratën e veçantë Ramës, kryeministri: E paskeni studiuar gjatësinë time

Bregdeti në Shëngjin mbulohet nga pluhuri i verdhë, IKMT: Dyshohet se është hedhur nga anijet

Zgjedhje në PD/ Ibsen Elezi e nis me disavantazh: Kam vëzhgues, por anëtarë në Komisione jo

Targa italiane, armë dhe vila luksoze/ Ç'nuk u pa nga aksioni "Plumbi i artë"

Frikë se Gjykata s'i jep të drejtë? Berisha: S'ka vendim që ndal këtë mision historik

Sali Berisha shkon në selinë e PD, e shoqëron bashkëshortja

Presidenti, Balla: S'e kuptoj tërheqjen e PD, ne e respektojmë marrëveshjen

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë