Bota

Rrahje me shkop bejsbolli dhe kërcënime, bandat e kriminelëve në El Salvador marrin në dorë kontrollin e karantinës

Bandat e kriminelëve në El Salvador zbatojnë bllokimin e koronavirusit me kërcënime dhe dhunë
Featured image of article: Rrahje me shkop bejsbolli dhe kërcënime, bandat e kriminelëve në El Salvador marrin në dorë kontrollin e karantinës Foto ilustruese.

Bandat e El Salvador, të njohura për terrorizimin e banorëve të vendit përmes dhunës dhe frikësimit, janë kthyer në zbatimin e urdhrit të bllokimit të koronavirusit me kërcënime dhe, në disa raste, duke i rrahur banorët me shkopinj bejsbolli.

Bllokimi, lëshuar muajin e kaluar nga Presidenti Nayib Buke,le dhe që do të zgjasë deri në fund të prillit, ka shkaktuar një rënie të madhe të vetëvrasjeve.

Me më shumë banorë të karantinuar brenda shtëpive të tyre, bandat (si në pjesët e tjera të Amerikës Latine) kanë marrë rolin e zbatuesve kriminelë të shëndetit publik, duke rrahur banorët që nuk zbatojnë rregullat.

Në një mesazh të regjistruar të qarkulluar në aplikacionet e mesazheve, anëtarët e bandës raportohet se paralajmërojnë njerëzit të mos shihen në rrugë.

Nëse dilni jashtë, më mirë të jeni vetëm në dyqan dhe më mirë të vishni një maskë,” – thuhet në një regjistrim të publikuar nga Times.

Virusi ka ndikuar në humbjet e të ardhurave për bandat më të mëdha në Amerikën Latine, por këto grupe kanë qenë të gatshëm të pranojnë humbjet e përkohshme, duke e ditur që pandemia, nëse nuk izolohet, mund të bëjë dëme shumë më të mëdha në biznesin e tyre.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Gjithashtu dhe bandat në Brazil kanë aplikuar dhunën për të mbyllur njerëzit në shtëpi, në mënyrë që të mos përhapet virusi vdekjeprurës. Kjo vjen, në mungesë të ndërhyrjes së shtetit.

Burimi: Fox News

R.L/Dosja.al

 

Shto Koment