Sport

Risi në ndeshjen Sevilla-Chelsea, për ndihmën e VAR, arbitri i ndeshjes duhet të lidhet me… Zvicrën

Sfida i është besuar arbitrit portugez Artur Dias, ndërsa patriotët e tij Tiago Martins e Luis Godinho do të asistojnë në VAR, veçse këtë herë jo në sallën në stadium, por nga zyrat e UEFA-s në Nyon të Zvicrës.
Featured image of article: Risi në ndeshjen Sevilla-Chelsea, për ndihmën e VAR, arbitri i ndeshjes duhet të lidhet me… Zvicrën Foto Ilustruese

SPANJË-UEFA është gati të implementojë VAR-in në distancë dhe testi i parë zyrtar do të bëhet nesër në mbrëmje me ndeshjen mes Sevillas dhe Chelseat, e parashikuar për t’u zhvilluar në stadiumin andaluzian “Ramo Sanchez Pizjuan”.Sfida i është besuar arbitrit portugez Artur Dias, ndërsa patriotët e tij Tiago Martins e Luis Godinho do të asistojnë në VAR, veçse këtë herë jo në sallën në stadium, por nga zyrat e UEFA-s në Nyon të Zvicrës.

Disa kampionate europiane kanë testuar me sukses aplikimin e VAR-it nëpërmjet një salle unike, zakonisht në ambientet e federatave përkatëse, ndaj këtë hap është gati ta bëjë edhe UEFA, që ka për synon ta aplikojë rregullisht këtë mënyrë nga sezoni i ardhshëm.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Aplikimi i VAR-it në distancë do të bënte të mundur përdorimin e teknologjisë në ndihmë të arbitrave në më shumë liga në Europë e botë, pasi kryesisht në vendet e vogla është e vështirë të investohet për teknologjinë në çdo stadium.

E.Ç (Dosja.al)

Shto Koment