KRYESORET
Bota

Rindizet konflikti/Palestinezët protestë pranë rripit të Gazës kundë bllokadës izraelite, të paktën 41 të plagosur

23 Gusht 2021, 06:49 Nga DOSJA
Rindizet konflikti/Palestinezët protestë pranë rripit të

IZRAEL– Grupet palestineze në Gaza janë zotuar të vazhdojnë protestat përgjatë kufirit për t’i bërë presion Izraelit të heqë bllokadën e tij dhe të lejojë rindërtimin e Gazës pas sulmit të fundit 11-ditor izraelit.

Sipas Aljazeera, fraksionet, të drejtuara nga sundimtarët e Hamasit në Gaza, mbajtën një konferencë shtypi të dielën pasdite në lindje të Gazës pranë gardhit izraelit, ku protesta u zhvilluan të Shtunën, në të cilat dhjetëra protestues palestinezë u plagosën nga zjarri i hapur drejtpërdrejtë nga Izraeli.

Në një deklaratë të përbashkët të lëshuar pas konferencës për shtyp, grupet, të cilat përfshinin gjithashtu Xhihadin Islamik, Fronti Popullor i majtë për Çlirimin e Palestinës (PFLP), si dhe fraksione të tjera më të vogla-deklaruan se okupimi izraelit duhet të mbajë përgjegjësinë për pengimin e saj në rindërtimin e Gazës dhe për bllokimin.

Ne i bëjmë thirrje popullit tonë të vazhdojë kryengritjen e tij popullore në Gaza dhe të zgjerojë pikat e përfshirjes me pushtimin, dhe aktiviteti ynë popullor do të vazhdojë sipas një plani … ne nuk do të pranojmë vazhdimin e rrethimit.”-thuhej në deklaratë.

Të shtunën qindra palestinezë protestuan në gardhin që ndan Gazën dhe Izraelin për të shënuar 52 vjetorin e djegies së kompleksit të Xhamisë Al-Aksa në Jeruzalemin Lindor të pushtuar dhe për të tërhequr vëmendjen ndaj bllokadës që Izraeli i ka vendosur Rripit të Gazës që nga viti 2007 kur Hamasi mori kontrollin e zonës.

Zjarri i drejtpërdrejtë i forcave izraelite plagosi të paktën 41 palestinezë, përfshirë një djalë 13-vjeçar i cili mbetet në gjendje kritike pasi u qëllua në qafë. Të shtunën në mbrëmje, avionët luftarakë izraelitë goditën pozicionet ushtarake të Hamasit në Rripin e Gazës në përgjigje. Nuk raportohet për viktima.

Bllokada e imponuar nga Izraeli dhe Egjipti ka dëmtuar ekonominë e Gazës dhe kushtet e jetesës janë përkeqësuar në mënyrë drastike pas secilit prej katër operacioneve të gjera ushtarake që Izraeli filloi në Rripin e Gazës që nga vendosja e bllokadës.

Gjatë 11 ditëve të luftimeve në maj, Izraeli bombardoi Gazën me sulme ajrore, ndërsa grupet palestineze lëshuan raketa në Izrael. Më shumë se 250 palestinezë u vranë, përfshirë 67 fëmijë dhe 39 gra, dhe 1,710 persona u plagosën, sipas ministrisë së shëndetësisë në Gaza. Trembëdhjetë izraelitë u vranë, përfshirë një djalë pesëvjeçar dhe një vajzë 16-vjeçare.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Sondazh

Poll

Bota 23 Gusht 2021, 06:39

HAITI– Natën e 22 deri më 23 gusht 1791, në Santo Domingo (sot Haiti dhe Republika Dominikane) u pa fillimi i kryengritjes që do të luante një rol vendimt...

Bota 22 Gusht 2021, 19:00

KOSOVË– Personat që po shikoni janë dy të rinjtë që kanë hedhur të vdekurën 20-vjeçare në derën e spitalit në Ferizaj. Ata janë paraqitur në d...

WhatsApp Video 2022 05 24 at 10 43 37 PM

WhatsApp Video 2022 05 24 at 10 43 37 PM

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht

Arrestimi i 2 ish-ministrave dhe deputetit të PS, McAllister: Inkurajoj autoritetet shqiptare

'1.500 vende të lira pune'/ Rama: S'ka profesionistë, mos të kërkojnë punë shteti

Finalja/ Masa edhe në shëndetësi, dyfishohen ekipet mjekësore, urgjenca në shërbim

Shkatërrimi i dosjeve në Kadastrën e Durrësit, Manja: SPAK ka nisur hetimet, kaq mund të them

'Kush është zyrtari i lartë, Lame?' Manja: Nuk i druhem asnjë presioni, dosja është e nxehtë

Manja: Janë thelluar hetimet në 2 bashki për abuzime me detyrën, 0 shance që të zhduken provat

Manja: Kallëzim në SPAK për Drejtoreshën e Agjensisë së Trajtimit të Pronave

Kupa e Conference League bën bashkë Veliajn e Dukën, dyshja shtrëngojnë duart në shesh

Vota e diasporës, Alibeaj: Vota vidhet brenda Shqipërisë, jo më jashtë

Vota e Diasporës, Gjiknuri: Jemi gati edhe për Reformën, të krijojmë një regjistër

Votat e Diasporës, Kryemadhi: Jemi avokatë të shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Votat e Diasporës, Kim: Zgjedhjet e 25 prillit, jo perfekte, erdhi koha të veprojmë

SHBA si 'as' nën mëngë/ Berisha-Ballës: Ti mendon se u bëre amerikan? Mos fol...

Grabitja e Rinasit, avokati: Talo Çela s’mori pjesë, kishte gjurin e dëmtuar, s'kam kontakte

Balla-Kosovës: Eja në Ballkanin e Hapur, mos bini pre e keqinformimeve

Tabaku - Ibrahimajt: Manipulon shifrat e INSTAT, lexove fjalimin e dy ministreve të tjera

Butrinti/ Majko: Plani ka lidhje me VKM e 2002, në marrëveshje s'është përfshirë

Dendias i prerë për çamët e Ligjin e Luftës: Mos vazhdoni, ka pasojë për integrimin në BE

'Çështja e detit në Hagë'/ 'Këshilla' e Dendias: Të përshpejtojmë procedurat

Zonat detare me Greqinë, Xhaçka: Rikonfirmuam vullnetin për kompromis për në Hagë

Berisha në krye të PD-, Xhaferraj: Do fusë Opozitën në tension politik

Berisha i kthehet epitetit të ish-kreut të PD: Peng-Basha e Rama politizuan AMA-n

Berisha vijon akuzat jashtë Kuvendit: Burri i Spiropalit i jep tenderat vëllait të saj

"Si ndiheni që s'ju kanë uruar ndërkombëtarët?', Berisha-gazetarëve: Ku e di ti

Rama inspekton pediatrinë në Elbasan, u drejtohet mjekëve: Erdhi qershori, do ju risim rrogat

Fitorja e Berishës, Balla: Sot priten revani e bakllava, ta gëzoni e ia pafshi hajrin

'Berishën injorojeni'/ Balla: Dështim i institucioneve shqiptare, pse nuk e hetoni?

'Yt shoq i ka dhënë tender vëllait'/ Akuza e Berishës, Spiropali: S'ma bën syri tërr, shko në SPAK

Akuza për Spiropalin, Berisha: Yt shoq i jep tender vëllait tënd, lumturoni njëri-tjetrin