Kuriozitete

Rikthimi i fluturimeve/ BE nxjerr udhëzimet për parandalimin e koronavirusit, maska gjatë gjithë udhëtimit, jo përqafime me të afërmit….

Sipas udhëzimeve pasagjerët e avionëve do të duhet të veshin maska për fytyrën gjatë gjithë udhëtimit të ndëkohë që brenda aeroportit do të futen vetëm si dhe do t’u nënshtohen intervistave në lidhje me shëndetin e tyre.
Featured image of article: Rikthimi i fluturimeve/ BE nxjerr udhëzimet për parandalimin e koronavirusit, maska gjatë gjithë udhëtimit, jo përqafime me të afërmit…. Foto Ilustruese

BOTË- Duke qenë se gradualisht po bëhet hapja e kufijve BE ka nxjerrë udhësimet që duhet të marrin pasagjerët për parandalimin e koronavirusit gjatë udhëtimit.

Sipas udhëzimeve pasagjerët e avionëve do të duhet të veshin maska për fytyrën gjatë gjithë udhëtimit të ndëkohë që brenda aeroportit do të futen vetëm si dhe do t’u nënshtohen intervistave në lidhje me shëndetin e tyre.

Udhëzimet e lëshuara për aeroportet dhe linjat ajrore gjithashtu përfshijnë: kufizime në bagazhet e duarve, rezervimin e një tualeti në bord për ekuipazhin e kabinës dhe asnjë shërbim ushqimesh në kabinë dhe as ‘duty free.’

Agjensia e Sigurisë së Aviacionit të Bashkimit Evropian (EASA) publikoi 28-faqe udhëzime ku sipas tyre do të ndryshohet procesi I udhëtimeve, ku do përfshihen dhe  për distancimin fizik. Linjat ajrore dhe aeroportet ka të ngjarë të miratojnë shumë udhëzime, të cilat përfshijnë çdo fazë të procesit të udhëtimit ajror.

Mbërritja dhe check-in

Kushdo që shfaq simptoma pas prenotimit, ose ka qenë në kontakt me dikë që vuan nga Covid-19, nuk do të udhëtojë.

Pasagjerët nuk do tëndahen me të dahurit e tyre në terminal. Ata që udhëtojnë pritet të marrin masa paraprake siç janë larja e duarve dhe përdorimi i maskave, me përjashtim të  fëmijëve nën gjashtë vjeç dhe personat me një arsye mjekësore.

EASA gjithashtu rekomandon “përdorimin e pecetave”, siç është mbulimi i fytyrës kur teshtini. Ata që nuk respektojnë rregullat, mund të nxirren nga aeroporti dhe të pësojnë dënime të mëtejshme nga autoritetet lokale. Distanca fizike përcaktohet si 1.5 metër.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Mbërritja në bord

Avioni duhet të dezinfektohet plotësisht ndërmjet fluturimeve. EASA ka kërkuar nga linjat ajrore të instalojnë filtra më të mirë ajri për të pastruar ajrin në kabinë, por të gjithë, pasagjerët dhe ekuipazhi, pritet të veshin maska.

Arritja  dhe bagazhet

Ekzaminimi termik mund të aplikohet në aeroportin e mbërritjes dhe linjat ajrore duhet t’u japin autoriteteve të shëndetit publik një “kartelë për gjetjen e pasagjerëve” nëse kërkohet për qëllime të gjurmimit të kontaktit.

Pas marrjes së bagazheve, udhëtarëve do t’u thuhet që të largohen nga aeroporti sa më shpejt që të jetë e mundur. Takimet me  dhe përshëndetje nuk do të lejohen.

Burimi: TheGuardian

(A.K.dosja.al)

Shto Koment