Aktualitet

Rikthehet SKEMA e Endrit Dokles, i dënuari me burgim të përjetshëm kërkon lirinë me të njëjtën procedurë si numri dy I bandës së Durrësit, ngjarja që soli viktimat rresht

Në dosjen që u përpilua për përfitimin e amnistisë, shkruhet edhe për sjelljen e mirë të Batrës në qeli, për ta marrë në konsideratë në uljen e dënimit të këtij të burgosuri. Ky vendim i marrë nga gjyqtari Taulant Tafa, tashmë është apeluar në gjykatën e Apelit Durrës, ku pritet që kjo e fundit të marrë në shqyrtim rastin.
Featured image of article: Rikthehet SKEMA e Endrit Dokles, i dënuari me burgim të përjetshëm kërkon lirinë me të njëjtën procedurë si numri dy I bandës së Durrësit, ngjarja që soli viktimat rresht Foto ilustruse

TIRANË– Një tjetër i dënuar me burgim të përjetshëm po përpiqet që të lërë qelinë e burgut. Dosja.al, mëson se bëhet fjalë për të dënuarin Edmond (Edi) Batra, i cili qëndron pas hekurave prej shumë vitesh, që në vitet ’98-’99, që kur kreu një grabitje me armë, ngjarje në të cilën vdiq fqinji i Batrës, Lulash Kroni, i cili në atë kohë punonte kambist.

Mësohet se Brata, duke ndjekur strategjinë e Endrit Dokles, i dënuari me burg të përjetshëm që fitoi lirinë përmes vendimit të gjyqtares Enkelejda Hoxha, i është drejtuar gjykatës me një kërkesë për njohje amnistie të viteve 2014-2015 dhe 2016, kërkesë, e cila është pranuar vetëm pak ditë më parë nga Taulant Tafa, gjyqtar në Elbasan, duke i ulur gati dy vite burgim këtij të dënuari me burgim të përjetshëm dhe duke e bërë gati për depozitimin e kërkesës për lirimin me kusht, pasi Brata, e ka kryer tashmë ¾ e dënimit, në burgun e Peqinit.

Në dosjen që u përpilua për përfitimin e amnistisë, shkruhet edhe për sjelljen e mirë të Batrës në qeli, për ta marrë në konsideratë në uljen e dënimit të këtij të burgosuri. Ky vendim i marrë nga gjyqtari Taulant Tafa, tashmë është apeluar në gjykatën e Apelit Durrës, ku pritet që kjo e fundit të marrë në shqyrtim rastin.

Ajo që mësohet është edhe se prokurori që ka ndjekur këtë çështje nuk ka qenë dakort në marrjen e këtij vendimi, por pavarësisht kësaj, Tafa e ka çuar deri në fund.

Sipas dosjes hetimore Edmond Batra është dënuar me burgim të përjetshëm, para shumë vitesh, Ai ishte autor i një grabitjeje me armë me pasojë vdekjen. Batra u fut në shtëpinë e komshiut të tij, Lulash Kronit, i cili në atë kohë punonte si kambist dhe grabiti paratë që ai kishte në banesë.

Në momentin që Brata po dilte nga banesa u pikas nga Kroni dhe e qëlloi atë me armë zjarri, duke e lënë të vdekur në vend.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Batra u shpall fajtor dhe u dënua me burgim të përjetshëm, pork y krim solli një seri vrasjesh në Shkodër, për shkak të hakmarrjes. Ishte djali i viktimës Kroni, Art Kroni, ai që gjashtë muaj pasi u ekzekutua babai i tij shkoi drejt e në Milano për të vrarë Land Bratën, vëllain e autorit Edmond Brata.

djali i Lulashit, 6 muaj pas ekzekutimit të babait, ka udhëtuar drejt Milanos në Itali, ku ka ekzekutuar me armë zjarri vëllanë e Edi Bratës, Land Brata. Kroni u kthye më pas për në Shkodër dhe pas tre muajsh u nis drejt Kolumbisë. Në mënyrë krejt të papritur, Kroni u ekzekutua me breshëri plumbash.

Edmond Brata është akuzuar edhe për një tjetër ngjarje të rëndë. bëhet fjalë për vrasjen e Marjanit, një muzikant në Shkodër, që u ekzekutua nga disa grabitës që iu futën në shtëpi, pasi ai i pikasi ata. Por, kjo akuzë nuk është provuar.

Endrit Dokle, i dënuari me burgim të përjetshëm për krime të kryera në emër të Bandës së Durrësit u lirua nga burgu me vendim të Gjykatës së Krujës. Vendimi u mor mesditën e sotme nga gjykatësja Enkelejda Hoxha, me argumentin se i dënuari ka kryer 3 të 4 e dënimit dhe kishgte sjellje të mirë në burg. Ky vendim është apeluar nga prokuroria e Krujës. Dokles gjithashtu iu ofrua edhe një kontratë pune, duke premtuar kështu rehabilitimin e numrit dy të bandës së Durrësit dhe riintegrimin e Dokles në shoqëri.

Kjo formulë lirimi është përfolur edhe për të dënuarin Admir Tafilaj, I cili kërkoi që të linte qelinë. Tafilaj, i dënuar me 2 burgime të përjetshme kërkoi ulje të dënimit por kjo kërkesë u refuzua nga gjykata e Burrelit.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment