Aktualitet

Rikthehen sërish lëkundjet e tokës/ Tërmet me magitudë 3.5 në detin Adriatik, lëkundjen ndihen në Thumanë dhe Durrës

Tërmeti me magnitudë 3.5 i shkallës Rihter ka goditur vendin. Epiqendra ka qenë në detin Adriatik, 25 km në veriperëndim të qytetit të Durrësit, me një thellësi 5 km. Lëkundjet janë ndjerë në Thumanë dhe Durrës.
Featured image of article: Rikthehen sërish lëkundjet e tokës/ Tërmet me magitudë 3.5 në detin Adriatik, lëkundjen ndihen në Thumanë dhe Durrës Foto ilustruese

DURRËS- Rikthehen lëkundjet sizimike në vend. Mëngjesin e sotëm, në orën 05:00 një tërmet me magnitudë 3.5 i shkallës Rihter ka goditur vendin. Sipas EMSC-së epiqendra e tërmetit ka qenë në detin Adriatik, 25 km në veriperëndim të qytetit të Durrësit, me një thellësi prej 5 km. Lëkundjet u ndjenë edhe në qytetin e Durrësit dhe Thumanë. Fatmirësisht nuk raportohet për dëme materiale.

Tërmeti

 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Javët e fundit kanë qenë të njëpasnjëshme lëkundjet sizmike. Pak ditë më parë një tërmet me magnitudë 4.7 i shkallës Rihter goditi Greqinë. Epiqendra ishte në afërsi të Igumenicës dhe lëkundjet sizmike u ndjenë edhe në Dhërmi dhe Himarë. Sakaq,në 16 korrik, 2 tërmete të njëpasnjëshme goditën qytetin e Korçës, të cilat ishin me magnitudë 3.6 të shkallës Rihter.

J.V/Dosja.al

Shto Koment