LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Rijetëzimi’/ Rama nga Berati: 50 mijë $ për restaurimin e banesave në zonat muzeale

14 Dhjetor 2021, 17:17 Nga DOSJA
‘Rijetëzimi’/ Rama nga Berati: 50 mijë $ për

BERAT– Hiqet tarifa për vizitorët e Kalasë së Beratit, e po ashtu qeveria ofron 10 mijë dollarë mbështetje për restaurimin e fasadës së shtëpive, dritareve e dyerve, ndërsa për ata sipërmarrës që duan të kthejnë shtëpitë në biznese qeveria do t’i mbështesë më 50 mijë dollarë. Lajmi u bë me dije sot, teksa kryeministri Edi Rama ka mbajtur një dëgjesë publike me qytetarë e sipërmarrës për të diskutuar lidhur me “Bonusin e Rijetëzimit”, edhe edhe ka premtuar edhe mbështetjen nga shteti.

“Të gjithë familjarët që disponojnë shtëpi të tilla që tani më me bonusin e rijtëzimit ne jemi në krah, me dy instrumente mbështetjeje, një për restaurimin dhe konsolidimin e pjesës, e guackës së shtëpisë, mureve, dritareve, fasadës apo çatisë, ku do të japim deri në 10 mijë dollarë mbështetje, 1 mln lekë të reja dhe për instrumentin e dytë për të gjithë ata që do duan të futen në një plan transformimi dhe vënien ekonomike të shtëpisë deri në 50 mijë dollarë”, tha Rama.

Ndër të tjera, kreu i qeverisë u shpreh se projekti që pritet të implementohet në zonën historike të Beratit është marrë nga modelet e vendeve të unionit, duke ftuar të gjithë të interesuarit që të aplikojnë për mbarrjen e bonusit. Ndërkohë që shtoi se i njëjti fond do të jetë në dispozicion të të gjithë qytetarëve, edhe në zona të tjera të vendit. Por prioritetin e kanë ato në Berat dhe Gjirokastër, duke u bazuar në faktin se këto dy qytete janë pjesë e UNESCO-s.

Në fund të fjalës së tij, numri një i maxhorancës, Rama kishte edhe një paralajmërim për të gjithë ata bashkëpronarë që kanë probleme me njëri-tjetrin për shkak të pronave në kalanë. Ai paralajmëroi se nuk do të lejohet që godina të rëndësisë së veçantë të vihen në rrezik, prandaj mund të merren edhe masa financiare ose administrative.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE: 

Rijetëzimi i kalasë së Beratit, Rama: Shteti do t’ju japë dhuratë 50 mijë dollarë!

Kalaja e Beratit, Çuçi: Do të hiqet tarifa për hyrjen

Bonusi i Rijetëzimit, Rama: Familjet të mos zihen, ndryshe marrim masa

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Kryesore Politike Bonusi i Rijetëzimit edi rama Bonusi i Rijetëzimit edi rama

Sondazh

Poll

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën