Kulture

Rihapet pas një viti skena e Teatrit Kombëtar, Mehdi Malkaj luan “Marr guximin”

Në orën 20:30 në skenën e madhe të Teatrit Kombëtar, Mhedi Malkaj do të luajë “Marr guximin”.
Featured image of article: Rihapet pas një viti skena e Teatrit Kombëtar, Mehdi Malkaj luan “Marr guximin” Posteri për shfaqen

TIRANË- Artistët dhe aktivistët që kanë më shumë se 1 vit që po protestojnë kundër shembjes së Teatrit Kombetar, kanë zgjedhur që sot ata të rihapin skenën.

Në orën 20:30 në skenën e madhe të Teatrit Kombëtar, Mhedi Malkaj do të luajë “Marr guximin”. Të shumtë janë qytetarët që kanë shprehur dëshirën për të shkuar në këtë shfaqje për të parë dhe njëherë skenën e Teatrit Kombëtar.

Posteri për shfaqen

Shfaqja është ideuar nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit dhe pritet me shumë kërshëri nga spektatorët.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

 Ndërkohë tek oborri i Teatrit vijon rezistenca, ku Aleanca nënshkroi dhe një marrëveshje me PD për ruajtjen e godinës ekzistuese. Nga ana tjetër Presidenti Ilir Meta dërgoi në Gjykatën Kushtetuese ligjin special që i hap rrugën shembjes së Teatri Kombëtar dhe atij Eksperimental.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment