Aktualitet

“Rezulton në emër të tij një pronë 20 mijë metra katrorë tek Gjiri i Lalzit”/ Artan Hoxha tregon detaje për Andi Malokun: E bënë pis, ishte i pafajshëm

Hoxha ka deklaruar se në Kadastrën e Durrësit, në emër të Andi Malokut rezulton një pronë prej 20 mijë metrash katror, e cila ndodhet tek Gjiri i Lalëzit.
Featured image of article: “Rezulton në emër të tij një pronë 20 mijë metra katrorë tek Gjiri i Lalzit”/ Artan Hoxha tregon detaje për Andi Malokun: E bënë pis, ishte i pafajshëm Arjan Ndoja, Andi Maloku dhe Artan Hoxha

TIRANË- Gazetari Artan Hoxha ka dhënë detaje të reja nga atentati ndaj prokurorit Arjan Ndoja. Në studion e “Abc News” Hoxha ka deklaruar se në Kadastrën e Durrësit rezulton se Andi Maloku ka blerë një sipërfaqe prej 20 mijë metra katror te Gjiri i Lalëzit. Por, sipas tij Maloku nuk kishte mundësi të të bënte një blerje të tillë, pasi të ardhurat i kishte të pakta. Gazetari theksoi se shoferi i prokurorit Ndoja ishte një i pafajshëm që punonte për një rrogë minimale, por ishte përfshirë padrejtësisht në punë të pista.

Deklarata e Artan Hoxhës:

“Lëviznin edhe materiale që dyshohej se ishin pjesë e fashikujve të grabitur. Rrezikoi të hapte një plagë të madhe, implikimin e pushtetit me mafien e tokave. Në fakt së pari duhet të ishin marrë me ngjarjen, nëse ka përgjegjësi prokuroi duhet të hetohet. Nëse provohet ai prokuror nuk duhet të jetë më në sistem. Kjo ngjarje ka ndodhur në 1 nëntor vitit të kaluar. Ka qenë e paralajmëruar. Pati hetime dhe zhurmë, pati presion. Sipas deputeti atë video ia ka dhënë një nga familjarët e viktimave. Sipas tyre në video ata janë autorët dhe njëri është kapur dhe tjetri jo. Ata pretendojnë se nuk po punohet për të zbardhur të vërtetën. Ndërkohë ajo çështje është shumë më e thellë. Ka të bëjë me pronësinë e tokave në gjirin e Lalëzit, në një nga zonat më të mira të Shqipërisë. Në atentatin e 1 nëntorit edhe pse objektivi ishin dy të tjerë, nuk është normale që prokuroi ka një pozicion të rëndësishëm të ndodhet me personat që thotë qeveria është i përfshirë. Dhe viktimë mbeti një nga më të pafajshmit. Nga hulumtimet më ka rezultuar se nuk është kaq e thjeshtë histori. Në dokumentet e zyrave të Kadastrës së Durrësit edhe ky shoferi nga një familje e varfër ka blerë tokë në gjirin e Lalëzit. Sot ai ka paguar faturën e dikujt tjetër. Një personazh krejt i ri, emrin e tij e kanë bërë pis. E gjej në Kadastër pronar në një sipërfaqe toke 20 mijë metër katror. 20 mijë metër katror, jam i sigurt që Andi Maloku dhe familjarët e tij nuk kanë pasur kosto ta blejnë. Kush është fshehur pas emrit të të ndjerit, njeriu më i pafajshëm në histori. Është vrarë një i pafajshëm. Ky njeri ka ikur kot dhe familja e tij vuan. Personat e përfshirë në këtë histori kanë guxuar të bëjnë pis edhe emrin e tij”, tha Hoxha.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Atentanti ndaj Prokurorit Arjan Ndoja ndodhi më 1 nëntor të vitit të kaluar. Ndoja, bashkë me Landi Muharremin (Aleksandër Laho), dhe Andi Maloku ishin duke drekuar në zonën e plazhit në Durrës. Të tre, u nisën drejt Tiranës pas drekës dhe në zonën e mbikalimit të Shkozetit, u qëlluan nga një makinë Benz, në ecje, ku dyshohet se ka qenë brenda Redjan Rraja. Për pasojë u plagosën të tre, por në gjendje më të rëndë ishte Andi Maloku, i cili u bë mbrojtja e prokurorit Ndoja në atentat. Për shkak të plagëve të shumta, ai ndërroi jetë dy ditë më vonë në spitalin e Traumës në Tiranë. Babai i Andi Malokut kërkon drejtësi për vrasjen e të birit.  Pak ditë më parë, Genci Maloku u dërgoi një letër autoriteteve shqiptare, institucioneve ndërkombëtare, ambasadës amerikane dhe Bashkimit Evropian, pasi kërkon drejtësi për djalin e tij.

J.V/Dosja.al 

Një Koment në ““Rezulton në emër të tij një pronë 20 mijë metra katrorë tek Gjiri i Lalzit”/ Artan Hoxha tregon detaje për Andi Malokun: E bënë pis, ishte i pafajshëm

  1. O hjeks o pis o ndyrsir o gjobevenes o bythlepiresi doshit e miqeve te tij

Shto Koment