Rajoni

Rexhep Qosja: Shqipëria dhe Kosova do të bashkohen, pavarësisht zërave kundër, fërkimet Rama-Haradinaj të pakuptueshme (VD)

Rexhep Qosja ka deklaruar se fërkimet që kanë ndodhur mes Prishtinës dhe Tiranës janë të pakuptimta dhe në kundërshtim me orientimin e Kurtit.
Featured image of article: Rexhep Qosja: Shqipëria dhe Kosova do të bashkohen, pavarësisht zërave kundër, fërkimet Rama-Haradinaj të pakuptueshme (VD) Rexhep Qosja

Kosovë- Akademiku Rexhep Qosja u shpreh në A2 se Shqipëria dhe Kosova do të bashkohen herët apo vonë, pavarësisht zërave kundër.

Teksa komentoi marrëdhëniet mes Prishtinës dhe Tiranës, fërkimet që kanë ndodhur janë të pakuptimta dhe në kundërshtim me orientimin e Kurtit.

“Fërkimet, të cilat kanë qenë pak më të theksuara Rama-Haradinaj, më duken të pa kuptueshme dhe të çuditshme. Janë një popull, dy shtete, një kulturë dhe një të kaluar. Tani, deshi fati, ishte një shans për shqiptarët, që ta shfrytëzojnë për shumëçka që t’i afrojnë marrëdhëniet e tyre që do të çojnë në një drejtim, që është bashkimi i Shqipërisë me Kosovën. U bashkuan Gjermanitë, por kurrë Gjermania Perëndimore nuk e ka hequr prej Kushtetutës bashkimin. Këto fërkime janë të palejueshme. Këto janë në kundërshtim me orientimin e Albinit, por unë shpresoj se gjendja do të vijë duke u përmirësuar. Këtu kemi intelektualë dhe akademikë që kanë shkruar Kosova ua ka thyer qafën dy perandorive, otomane dhe austro-hungareze, do ia thyejë edhe Shqipërisë. Kemi intelektualë që mendojnë se duhet të krijohet edhe kombi kosovar. Çfarë do të thotë kjo? Ju lutem. Kush ua jep atyre këtë të drejtë? Çfarë përfaqësojnë ata që flasin kështu?! Populli shqiptar është ndarë me dhunë dhe për 100 vjet janë mbushur burgjet e Serbisë dhe Greqisë që kanë kërkuar bashkimit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Marrë nga A2 CCN

J.V/Dosja.al 

Shto Koment