Diaspora

Revista italiane prezanton librin dygjuhësh të autorit shqiptar: Një burrë i huaj rritet brenda meje

Gëzim Hajdari krijon në shqip dhe italisht. Ka përkthyer poetë të ndryshëm shqiptarë në italisht.
Featured image of article: Revista italiane prezanton librin dygjuhësh të autorit shqiptar: Një burrë i huaj rritet brenda meje Gëzim Hajdari

ITALI– Revista letrare italiane “Insula europea” prezanton librin dygjuhësh të autorit Gëzim Hajdari “Cresce dentro di me un uomo straniero/ Një burrë i huaj rritet brenda meje”, botuar në Romë 2020.

Në shkrim bëhet një vlerësim i krijimtarisë së tij artistike dhe sillen vargjet e tij më të reja shkruar në mërgim.

Gëzim Hajdari krijon në shqip dhe italisht. Ka përkthyer poetë të ndryshëm shqiptarë në italisht. Është president i Qendrës Ndërkombëtare italiane “Eugenio Montale” dhe qytetar nderi për merita letrare i qytetit të Frozinones.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

I vlerësuar nga shtypi dhe kritika ndërkombëtare si një ndër poetët më të shquar bashkëkohorë ai ka fituar shumë çmime letrare.Veprat, veç gjuhës italiane, janë përkthyer ne gjermanisht, spanjisht, anglisht, frëngjisht. (E plotë)

A.C/Dosja.al 

 

Shto Koment