Bota

‘Forbes’ rendit 40 vendet më të sigurta nga COVID-19. Përfshihet edhe Kina e Greqia, po Shqipëria…?

Në listë është edhe vendi ynë fqinjë Greqia, të cilët renditen të 30-ët, ndërsa Shqipëria nuk është përfshirë fare.
Featured image of article: ‘Forbes’ rendit 40 vendet më të sigurta nga COVID-19. Përfshihet edhe Kina e Greqia, po Shqipëria…? Foto ilustruese

AMERIKË– Revista e prestigjoze  amerikane “Forbes” ka publikuar listën e 40 vendeve më të sigurta nga pandemia botërore e Covid-19. Vendin e parë e ka zënë Izreali, të dytin renditet Gjermania dhe në të pestin Kina, ku ishte vatra e shpërthimit.

Në listë është edhe vendi ynë fqinjë Greqia, të cilët renditen të 30-ët, ndërsa Shqipëria nuk është përfshirë fare.

LISTA E VENDEVE

Izrael

Gjermani

Kore e Jugut

Australi

Kinë

Zelanda e Re

Taivan

Singapor

Japoni

Hong Kong

Zvicër

Austri

Kanada

Hungari

Danimarkë

Hollandë

Norvegji

UAE

Belgjikë

Vietnam

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Tajland

Finland

Luksemburg

Kuvajt

Çeki

Monako

Katar

Liktenshtajn

Qipro

Greqi

Estoni

Malajzi

Poloni

Irlandë

Kroaci

.Turqi

Oman

Sllovaki

Latvia

Slloveni

Lista e vendeve

Në rang global deri më tani rezultojnë të infektuar mbi 2 milionë persona dhe kanë humbur jetënmbi 148 mijë të tjerë. Ndërsa, 558,688 qytetarë e kanë fituar betejën me COVID-19. Vendet më të prekura janë SHBA, Italia, Franca, Spanja. Virusi po bën ‘kërdinë’ edhe në Europë. 22,754 qytetarët kanë humbur jetën në Itali dhe në Spanjë janë shënuar 19,900 viktima. COVID-19 është përhapur shumë edhe në Ballkan. Çdo ditë rritet numri i të prekurve në Mal të Zi, Kosovë, Maqedoni e Veriut dhe Greqi. Në Shqipëri janë infektuar 539 persona dhe kanë vdekur 26 pacientë.

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment