Bota

Rëniet tregtare midis Britanisë dhe Gjermanisë mes pasojave të Brexit dhe pandemisë

Organi federal i statistikave të Gjermanisë tha se importet nga Mbretëria e Bashkuar ranë me më shumë se 56% në 1.6 miliardë paund në Janar nga i njëjti muaj një vit më parë, pas përfundimit të periudhës së tranzicionit Brexit dhe fillimit të marrëdhënies së re tregtare midis Britanisë dhe BE-së.
Featured image of article: Rëniet tregtare midis Britanisë dhe Gjermanisë mes pasojave të Brexit dhe pandemisë Foto Ilustruese

GJERMANI-Tregtia midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Gjermanisë ra në janar mes pasojave ekonomike nga Brexit dhe pandemisë së Covid-19 në muajin e parë pas largimit nga BE-ja, sipas shifrave zyrtare.

Organi federal i statistikave të Gjermanisë tha se importet nga Mbretëria e Bashkuar ranë me më shumë se 56% në 1.6 miliardë paund në Janar nga i njëjti muaj një vit më parë, pas përfundimit të periudhës së tranzicionit Brexit dhe fillimit të marrëdhënies së re tregtare midis Britanisë dhe BE-së.

Në një reflektim të përçarjes në fillim të vitit nga kontrollet e reja doganore dhe vonesat e kufijve, eksportet gjermane në Mbretërinë e Bashkuar gjithashtu ranë me 29% në 4.3 miliardë paund. Shifrat sugjerojnë një ndikim joproporcional në tregtinë MB-Gjermane në janar krahasuar me kombet e tjera, me aktivitetin e importit dhe eksportit me vetëm 6% për vendet e tjera të BE-së krahasuar. Eksportet në vendet e tjera jo-anëtare të BE-së përveç Britanisë ranë me 10.3% dhe importet me 13.9%.

Sipas Guardian, ekonomistët thanë se një reduktim i vëllimeve të tregtisë midis Britanisë dhe kombeve të BE-së do të pritej në janar pasi kompanitë të grumbullonin mallra përpara afatit të Brexit më 31 dhjetor, që do të thotë se nuk do të kishin nevojë të bënin sa më shumë dërgesa në fillim të viti Tregtia në Mbretërinë e Bashkuar gjithashtu është ndërprerë nga kufizimet më të vështira të koronavirusit që nga vala e parë e pandemisë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sondazhet e aktivitetit të biznesit tregojnë se prodhuesit në Mbretërinë e Bashkuar përjetuan ndërprerje të mëtejshme të furnimizt të zinxhirit  si rezultat i Brexit dhe Covid muajin e kaluar, me firmat që raportuan rritjen e tretë më të madhe në kohën e dorëzimit të furnitorëve që nga viti 1992.

Shifrat zyrtare të MB për importet dhe eksportet në janar do të publikohen nga Zyra për Statistikat Kombëtare të Premten.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment