Bota

Rëndohet bilanci në Iran/ Konfirmohen 1.168 raste të reja dhe 93 viktima në 24 orët e fundit nga Covid-19

Të paktën 93 persona kanë vdekur dhe mbi një mijë të tjerë janë infektuar në 24 orët e fundit në Iran si shkak i koronavirusit.
Featured image of article: Rëndohet bilanci në Iran/ Konfirmohen 1.168 raste të reja dhe 93 viktima në 24 orët e fundit nga Covid-19 Foto ilustruese

IRAN– Të paktën 1.168 persona kanë rezultuar të infektuar nga koronavirusi në Iran, ndërsa 93 persona të tjerë kanë vdekur duke mos i bërë ballë kësaj lufte të ashpër.

Sipas raportit të publikuar nga autoritetet vendase me bilancin e sotëm të 24 orëve të fundit numri i përgjithshëm i të sëmurëve  ka arritur në 8.144.

Ndërsa rritja e ndjeshme e viktimave brenda një dite, afro 100 të vdekur në një ditë e kanë çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 5. 574.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë Qeveria ka marrë masa të rrepta në përpjekje të shkatërrimit të virusit në vend duke mbyllur të gjitha shkollat, bizneset, baret e restoranteve. Njerëzit sikurse në çdo vend të  botës janë të detyruar të qëndrojnë në shtëpi derisa shteti të njoftoje planin për  rihapjen e vendit.

Burimi: Theguardian

A.C/Dosja.al  

Shto Koment