Kulture

Regjisorët e Bollywood, së shpejti do të nisin xhirimet e filmit dedikuar Nënë Terezës

Regjisorët në Bollywood, pasi vizituan Misionarin e Bamirësisë në kalkota e krijuar nga Nënë Tereza, vendosën të sjellin për publikun filmin e jetës së fituese së çmimit Nobel të paqes.
Featured image of article: Regjisorët e Bollywood, së shpejti do të nisin xhirimet e filmit dedikuar Nënë Terezës Nënë Tereza.

Shkruar dhe drejtuar nga Seema Upadhyay, filmi do të ketë një kast me aktorë indianë dhe ndërkombëtarë. Filmi do të prodhohet nga Pradeep Sharma, Nitin Manmohan, Girish Johar dhe Prachi Manmohan.

Krijuesit e takuan Prema Mary Pierick, Gjenerali i tanishëm i Misionarëve të Bamirësisë dhe Lynne në Kolkata kohët e fundit për të kërkuar bekimet e tyre për projektin për jetën e murgeshës që erdhi nga Shqipëria në Indi në vitin 1929 dhe krijoi Misionarët e Bamirësisë në vitin 1948.

Upadhyay tha në një deklaratë: “Ne vizituam Misionarët e Bamirësisë në Kolkata dhe përvoja ishte e paimagjinueshme.”

Prodhuesit janë të kënaqur që po sjellin një film për Nënë Terezën, e cila është e njohur për të gjithë botën për fisnikërinë dhe bamirësinë e saj.

“Ajo është një ikonë globale dhe ne do të garantojmë që të mos lëmë asnjë gur të palëvizur për të përmbushur misionin e saj ndërkombëtar dhe t’i paguajmë aq sa ne mundemi për shpirtin e saj fisnik. Ne shpresojmë që do të vendosim drejtësi dhe do të jemi në gjendje të përhapim mesazhin për paqen, dashurinë dhe njerëzimin që përcillte Nënë Tereza “, – thanë prodhuesit në një deklaratë të përbashkët.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Skenari për projektin është mbyllur. Teknikët dhe ekipet janë në proces të finalizimit, pas së cilës xhirimet do të fillojnë dhe filmi do të publikohet në fundin e këtij viti.

Në vitin 2003 u publikua një dokumentar, “Nënë Tereza e Kalkutës”,  në regjinë e Fabrizio Kosta, në vitin 1987, Richard Attenborough u bë transmetues për një dokumentar për Nënë Terezën dhe në vitin 1997 u lirua dokumenti dramatik “Nënë Tereza: Në emër të të varfërve të Perëndisë”.

Kohët e fundit, filmi i 2014 “The Letters”  hulumtoi jetën e saj përmes letrave që ajo i shkroi mikut të saj të gjatë dhe këshilltarit shpirtëror, At Celeste van Exem gjatë një periudhe 50 vjeçare.

Burimi: Hindustan Times

L.K/Dosja.al

Shto Koment