Aktualitet

Zbarkojnë në Shqipëri 50 refugjatët e parë sirianë e afganë, strehohen në qendrën e pritjes 2 km larg Gjirokastrës

Refugjatët kanë ardhur në Shqipëri, përmes Greqisë, pasi ky i fundit po përballet me një fluks të madhe pasi Turqia hapi kufirin për ta.
Featured image of article: Zbarkojnë në Shqipëri 50 refugjatët e parë sirianë e afganë, strehohen në qendrën e pritjes 2 km larg Gjirokastrës Foto ilustruese

GJIROKASTËR – 50 refugjatë sirianë dhe afganë të grupmoshave të ndryshme kanë mbërritur gjatë natës në qytetin e Gjirokastrës.

Refugjatët kanë ardhur në Shqipëri, përmes Greqisë, pasi ky i fundit po përballet me një fluks të madhe pasi Turqia hapi kufirin për ta.

Kalimi i tyre në Shqipëri ka bërë që autoritetet shqiptare të marrin masat dhe të hapin qendrat e pritjes në jug të vendit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Mësohet se refugjatët që kanë mbërritur në Gjirokastër po strehohen në Qendrën e Pritjes në Gerhot, rreth 2 kilometra në veri të qytetit,

Duke marrë parasysh faktin se në vendin tonë do të strehohen thuajse 30 mijë refugjatë, autoritetet përkatëse po përgatisin 6 qendra pritëse, të cilat me shumë gjasë do të instalohen në jug të vendit, në kufi me Greqinë.

(k.m/dosja.al)

2 Komente në “Zbarkojnë në Shqipëri 50 refugjatët e parë sirianë e afganë, strehohen në qendrën e pritjes 2 km larg Gjirokastrës

  1. i vrafte zoti i zhdukte me fare e fise kushe e beri kete poshtersi

  2. A ka ne Shqiperi njerez qe ju punon truri sidomos tek qeveritaret ,nje vend ku populli largohet nga varferija dhe te pranon 30.000 refugjate nga Sirija ose nga vende tjera ku e ka nivelin ,kur popullit i mungon buka e dites ,Or popull cou ne revullucion dhe luftoni per te drejtat e juaja.

Shto Koment