Politike

Reforma Zgjedhore, reagon Yuri Kim: Mbeten edhe 2-3 çështje pa u zgjidhur, duhet të punoni edhe gjatë fundjavës

Ambasadora e SHBA-ve Yuri Kim është shprehur se palët kanë bërë progres për reformën zgjedhore, ndërsa ka shtuar se duhet të punojnë edhe gjatë fundjavës për ta përmbyllur reformën brenda afateve.
Featured image of article: Reforma Zgjedhore, reagon Yuri Kim: Mbeten edhe 2-3 çështje pa u zgjidhur, duhet të punoni edhe gjatë fundjavës Yuri Kim

TIRANË- Ambasadorja e SHBA në vendin tonë, Yuri Kim, ka reaguar në lidhje me ecurinë e reformës zgjedhore. Në një postim në Twitter, ajo shkruan, se ditën e sotme ka pasur progress, ndërsa mbeten pa zgjidhur edhe 2-3 çështje. Më tej Kim ka kërkuar që palët të punojnë edhe gjatë fundjavës, për të përmbyllur reformën brenda 31 majit.

“Më shumë progres sot, 2-3 çështje të mbetura. Partitë duhet të punojnë gjatë fundjavës, për të arritur një marrëveshje brenda 31 majit, siç premtuan. Në negociata jo çdokush do të marrë atë meriton . Jeni pranë, mos pushoni, mos zhgënjeni”, shkruan Kim.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në takimin e ditës së sotme, palët nuk ka rënë ende dakord për asnjë prej pikave të diskutimit. Deri më tani, është gjetur dakordësia për shkurtimin e periudhës zgjedhore nga 3 në 1 muaj, financimin miks dhe kuotat gjinore. Palët ndahen tek përdorimi i teknologjisë në zgjedhje depolitizimi i adminsitratës zgjedhore, ku PS e kërkon të plotë, ndërsa opozita miks. Përsa i përket ndryshimit të sistemit zgjedhor, e vetmja që ka kërkuar deri më tani një gjë të tillë është Rudina Hajdari.

(g.sh./dosja.al)

Shto Koment