Politike

Reforma në Drejtësi/ Yuri Kim: Vettingu duhet të vazhdojë, të ecim para pa marrë parasysh pengesat

"Reforma në drejtësi duhet të vazhdojë pa marrë parasysh pengesat". Ky është mesazhi që ka dhënë Yuri Kim për Reformën në Drejtësi.
Featured image of article: Reforma në Drejtësi/ Yuri Kim: Vettingu duhet të vazhdojë, të ecim para pa marrë parasysh pengesat Yuri Kim dhe anëtarët e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit

Tiranë- Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim pas takimit me anëtarët e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit,  ka deklaruar se Vettingu duhet të vazhdojë, pa marrë parasysh pengesat. Në dy postime që ka bërë në Twitter, Kim ka publikuar foto  me anëtarët e Kolegjit, në të cilat nuk shfaqet, Luan Daci i cili është i pezulluar për shkak të hetimeve nga SPAK-u, pasi fshehu të kaluarën.

“Takimi me Komisionerët Publikë në 21 maj. Ata janë të përkushtuar për të siguruar integritetin e vettingut duke apeluar vendime. Le ta mbajmë reformën në drejtësi duke ecur përpara, hap pas hapi!  Dhoma e Posaçme e Apelit ka një punë të vështirë, por vettingu duhet të vazhdojë të tregojë përgjegjshmëri dhe të fitojë besimin e njerëzve. Mbështes reformën në drejtësi. Le të vazhdojmë përpara, hap pas hapi, pa marrë parasysh pengesat”, shprehet ambasadorja.

 

 

Një ditë më parë presidenti i vendit, Ilir Meta shpalosi  platformën me 14 pika për Reformën në Drejtësi, të cilën ia ka dorëzuar palëve.  Ai sqaroi se ambasada amerikane nuk ka asnjë shigjetim ndaj tij, pasi e ka takuar dhe informuar ambasadoren Yuri Kim, hap pas hapi për veprimet e tij, po ashtu edhe platformën. Ndërkohë dy ditë më parë amabadorja Kim, propozimin e Metës e cilësoi si një marrëveshje për të sabotuar Reformën në Drejtësi. Ndërsa Rama e Basha akuzuan njëri-tjetrin për ndërhyrje.

J.V/Dosja.al

Shto Koment