Bota

Reforma e pensioneve Macron: Parisi i paralizuar nga greva masive

Dhjetë nga 16 linjat e Parisit janë mbyllur dhe shërbimi ndaj të tjerëve u ndërpre.
Featured image of article: Reforma e pensioneve Macron: Parisi i paralizuar nga greva masive Foto nga Parisi

PARIS- Kryeqyteti francez po përjeton  bllokime të mëdha dhe turma masive njerëzish  në disa linja metrosh që vrapojnë ndërsa punëtorët e transportit janë kundër reformës së planifikuar të pensioneve.

Shumë punëtorë dolën me biçikleta në rrugët e qytetit, ndërsa disa të tjerë qëndruan në shtëpi, teksa u ofroheshin udhëtime falas  për operatorët e transportit RATP e-moped dhe rrjetin e biçikletave elektronike.

Kjo grevë, më e madhja që nga viti 2007, është akti i parë më i madh kundër planit të Presidentit Macron për një pension universal.

Do të zëvendësonte dhjetëra skema të ndryshme pensioni për profesione të ndryshme.

Anëtarët e profesioneve të tjera përfshirë avokatët, personeli i linjës ajrore dhe punonjësit e mjekësisë kanë bërë thirrje për më shumë greva duke nisur  nga e hëna.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Të gjithë ata që dalin në pension para moshës 64 vjeç, referuar këtij plani do të kenë një pension të ulët.

Prandaj qeveria franceze po kërkon që Parlamenti të votojë këtë reformë prej fillimit të vitit të ardhshëm.

Por nga ana tjetër qytetarët e kanë kundërshtuar këtë vendim duke dalë  në protesta masive.

Burimi: BBC 

A.C/Dosja.al

Shto Koment