LIVE UPDATES
Aktualitet

Kuvendi i Kosovës! Miratohet rezoluta kundër referendumit të Serbisë

15 Janar 2022, 08:28 Nga DOSJA
Kuvendi i Kosovës! Miratohet rezoluta kundër referendumit të

KOSOVË- Kuvendi i Kosovës ka nisur ditën e sotme seancën e jashtëzakonshme, ku po diskutohet lidhur me synimet e Serbisë për të mbajtur referendum kushtetues në Kosovë. Seanca është thirrur pas kërkesës së Kryeministrit Albin Kurti drejtuar kryeparlamentarit Glauk Konjufca. Në seancë janë pjesëmarrës 78 deputetë, ndërsa mungojnë deputetët e Partisë Demokratike të Kosovës. Qeveria e Kosovës ka bërë të ditur se serbët e Kosovës që kanë shtetësi të dyfishtë mund të votojnë në referendumin e Serbisë përmes dy formave, asaj me postë dhe përmes Zyrës Ndërlidhëse të Serbisë në Kosovë.

Ndërkohë Serbia ka tentuar futjen e materialit zgjedhor në Kosovë në pikën kufitare Merdare. Koordinatori i këtij Komisioni, Marko Jankoviç është arrestuar ndërsa dy kamionët me materiale janë konfiskuar. Para fillimit të seancës ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch ka shprehur se QUINT duhet ta mbështesë Qeverinë e Kosovës për moslejimin e zhvillimit të referendumit të Serbisë në Kosovë. Nga ana tjetër kryetari i PDK-së ka njoftuar se partia demokartike nuk do të marrë pkesë në seancën e Kuvendit, pasi për Memli Krasniqin Kurti po frikësohet nga përgjegjësia për referendumin.

Gjatë seancë së thirrur nga Qeveria e Kurtit, kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj ka shprehur mbështetjen e tij rreth vendimit të Kurtit dhe ka theksuar se referendumi i Serbisë në Kosovë është i paligjshëm. Ndërkohë ka patur edhe kundërshtime për këtë seancë nga ana e kreut të Lidhjes Demokratike, Lumir Abdixhiku, i cili tha se qeveria po i shijon tensionet me Serbinë dhe kjo seancë nuk kishte kuptim të mbahej. Gjithsesi pas parashtrimit të tetë pikave nga Kurti është miratuar rezoluta e përbashkët 76 vota pro nga 78 deputetë në Kuvend. I vetmi që abstenoi ishte deputeti i LDK-së,  Driton Selmanaj. Miratimin e rezolutës e ka mirëpritur edhe presidentja e Kosovës Vjosa Osmani.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Kosova jo referendumit të Serbisë, Kurti: S’mund të shkelim parimet tona

Miratimi i rezolutës kundër referendumit të Serbisë, Osmani: E mirëpres konsensusin

Driton Selmanaj, i vetmi që abstenoi në votimin e Rezolutës për referendumin serb

Kuvendi miraton Rezolutën kundër referendumit të Serbisë në Kosovë

Kurti prezanton tetë pikat e rezolutës kundër referendumit serb në Kosovë

Haradinaj pro Qeverisë: Referendumi i Serbisë është jo ligjor

Abdixhiku: Qeveria po shijon tensionet, kjo seancë është e mbyllur pa nisur

Seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit, Kurti: Askujt s’po i mohohet e drejta për votim

Krasniqi: Kurti po frikësohet, po kalon përgjegjësinë e referendumit tek Kuvendi

Referndumi i Serbisë/ Ish-ambasadori holandez: Kosova është shtet i pavarur

Referendumi në Serbi, arrestohet koordinatori, tentoi të kalojë materialet zgjedhore

 (f.i/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Kryesore Rajoni albin kurti referendumi ne serbi seance plenare ne kosove 15 janar 2022 albin kurti referendumi ne serbi seance plenare ne kosove 15 janar 2022

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng