KRYESORET
Bota

Rebelimi i studentëve kundër diktaturës, përkujtohet momenti emblematik në Greqi

17 Nëntor 2021, 16:57 Nga DOSJA
Rebelimi i studentëve kundër diktaturës, përkujtohet momenti

ATHINË – Sot përkujtohet në Greqi 48-vjetori i rebelimit të studentëve në Universitetin Politeknik të Athinës. Që në mëngjesin e sotëm janë hapur dyert e universitetit për të përkujtuar viktimat e ish-regjimit ushtarak grek që u vranë mëngjesin e 17 nëntorit 1973. Kurora me lule dhe dedikime për “heronjtë” e demokracisë Helene janë vendosur në hyrje të godinës së universiteti.

Më pas, do të ketë një marshim të madh qytetar nga Universiteti Politeknik i Athinës deri në hyrjen e Ambasadës Amerikane në Greqi. Autoritetet e sigurisë së Greqisë kanë angazhuar 5 mijë forca policore, helikopterë dhe njësitë e shpërndarjes së turmave për çdo rast të papritur.

Çfarë është 17 nëntori 1973?

Në 17 nëntor 1973, ushtria greke shtypi me gjakderdhje grevën e studentëve të Universitetit Politeknik të Greqisë. Të rinjtë kërkonin rrëzimin e “regjimit të kolonelëve”, i cili kishte vendosur një diktaturë të ashpër në vend që prej 1967. Pas 3 ditësh grevë, regjimi urdhëroi shtypjen e grevës, ku një tank çau rrethimin e universitetit. Nga përplasjet e dhunshme u raportuan 24 të vrarë, mbi 1 mijë të plagosur dhe mbi 2 mijë të arrestuar. Ngjarja bëri jehonë në mbarë botën.

Pas këtij momenti, regjimi diktatorial i ushtarakëve humbi gradualisht fuqinë deri në 20 korrik 1974, kur Turqia iu kundërpërgjigj grushtit të shtetit në Qipro me pushtimin e ishullit. Regjimi i kolonelëve rrëzoi presidentin e Qipros Makarios dhe vendosi Nikos Sampsonin. Këto ngjarje çuan në ndarjen e ishullit të Qipros në dy pjesë nëpërmjet një muri në Nikozi. Më tej, junta ushtarake në Greqi u rrëzua nga protestat demokratike.

Rebelimi i studentëve të Universitetit Politeknik të Athinës përkujtohet çdo vit në Greqi. Ajo konsiderohet si ngjarja që shkaktoi dobësimin e juntës diktatoriale. Mbështetësit ekstremistë të majtë fajësojnë SHBA-në se ka mbështetur në vitet 1967-1974 regjimin e ushtarakëve në Greqi.

Marrë nga “Zougla”

(d.v/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?