Bota

Rastet e trombozës, Danimarka ndalon përfundimisht përdorimin e vaksinës AstraZeneca!

Ky veprim do të vonojë shtrirjen e vaksinimit të Danimarkës me disa javë
Featured image of article: Rastet e trombozës, Danimarka ndalon përfundimisht përdorimin e vaksinës AstraZeneca! Foto ilustruese

DANIMARKË– Danimarka ka bllokuar përfundimisht përdorimin e vaksinës Astra Zeneca. Arsyeja lidhet me rastet e trombozës që paraqiten në veçanti tek moshat më të reja.

Ky veprim do të vonojë shtrirjen e vaksinimit të Danimarkës me disa javë, shkruan The Guardian.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pa vaksinat Johnson& Johnson dhe AstraZeneca, ekspertët paralajmërojnë se programi i vaksinimit të Danimarkës mund të mos përfundojë para fundit të vitit. Danimarka është vendi i parë në botë që bllokon totalisht vaksinimin me Astra Zeneca.

(kle.mu./dosja.al)

Shto Koment