Bota

Rashida Tlaib lejohet të hyjë në Izrael për arsye humanitare, kongresmenja amerikane refuzon

Rashida Tlaib ka refuzuar të hy në Izrael edhe pse u lejua të kalojë për arsye humanitare.
Featured image of article: Rashida Tlaib lejohet të hyjë në Izrael për arsye humanitare, kongresmenja amerikane refuzon Rashida Tlaib

SHBA- Tensionet e njëpasnjëshme për kongresmet amerikane me ngjyrë në Izrael ka tërhequr vëmendjen e mediave në të gjithë botën.

Sipas artikullit të BBC,  Izraeli ka ndryshuar vendimin për lejimin e Rashida Tlaib në Izrael vetëm për motiv humanitar. Tlaib ka në anën tjetër të Bregut Perendimor gjyshen e saj 90-vjeçare. Por ligjvënësja e Kongresit amerikan nuk ka pranuar.

Ndërsa një ditë më parë Presidenti Trump , kundërshtoi që të ketë ndikuar në vendimin që Izraeli kishte marrë ndaj ligjvënësve Rashida Tlaib dhe Ilhan Omar. Ku të të dyja kongresmenet janë shfaqur kritike për qëndrimin e Izraelit kundër qytetarëve nga palestina.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Ato janë kaq anti-Izraelite, janë anti-hebraike. Nëse njerëz të tjerë do të bënin ato deklarata do të kishin pasoja të rënda. Por unë kam folur me njerëzit atje sigurisht”, tha presidenti.

Burimi: BBC 

A.C/Dosja.al

Shto Koment