Sport

Rashford e ka fituar kampionatin e tij, lojtari nderohet nga Universiteti i Manchesterit, ja për çfarë bëhet fjalë

Nisur nga kjo bamirësi, lojtari i “Djajve të kuq”, është shpërblyer me një titull honorifik nga Universiteti i Manchesterit, për fushatën e jashtëzakonshme kundër varfërisë
Featured image of article: Rashford e ka fituar kampionatin e tij, lojtari nderohet nga Universiteti i Manchesterit, ja për çfarë bëhet fjalë Marcus Rashford-Futbollist i Manchester United

ANGLI-Marcus Rashford është një nga lojtarët që po bën bujë edhe jashtë fushe. Futbollisti i Manchester United, mblodhi fonde që i dha mundësi shoqatës “FareShare” të shërbejë 3 milionë vakte për personat në nevojë. Sulmuesi i “Djajve të Kuq” tha se ai mori përsipër këtë lloj ndihme pasi ishte rritur me shumë mundime nga nena e tij, e cila duhej të punonte me orë të gjata për t’u siguruar ushqimin.

Nisur nga kjo bamirësi, lojtari i “Djajve të kuq”, është shpërblyer me një titull honorifik nga Universiteti i Manchesterit, për fushatën e jashtëzakonshme kundër varfërisë.  Sir Alex Ferguson, Sir Bobby Charlton dhe Vincent Kompany janë ndër figurat e futbollit që kanë marrë këtë titull.

22-vjeçari u shpreh:Është një ditë e lumtur për veten dhe familjen time. Kur ju shikoni emrat e shkëlqyer që kanë marrë këtë çmim, është një nder i madh.Ne kemi ende një rrugë të gjatë për të luftuar varfërinë e fëmijëve në këtë vend. Përfundon lojtari.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

E.Ç (Dosja.al)

 

Shto Koment