Politike

Raportuesi në Parlamentin Evropian “shigjeton” Ramën, Lega: Qeveria shqiptare, e ashpër me gazetarët dhe e dobët me lordët e drogës

Reagimi i raportuesit vjen disa ditë pasi edhe Komisioni i Venecias doli kundër paketës anti-shpifje të propozuar nga qeveria shqiptare dhe kryeministri Edi Rama. 
Featured image of article: Raportuesi në Parlamentin Evropian “shigjeton” Ramën, Lega: Qeveria shqiptare, e ashpër me gazetarët dhe e dobët me lordët e drogës David Lega, anëtar i PPE

BRUKSEL- Raportuesi i Parlamentit Evropian, David Lega thotë se qeveria e kryeministrit Edi Rama e tregon dhunën me gazetarët ndërsa me kultivuesit e kanabisit është e dobët.

“Qeveria shqiptare është më e dhunshme me gazetarët dhe më e dobët me lordët e drogës, ndërsa duhet të jetë dukshëm ndryshe situata.”,-shkruan ai në Twitter, teksa ka shpërndarë artikullin e një media online në Shqipëri. 

Postimi i Legas në Twitter.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në intervistën e tij për Exit.al, Lega ka kritikuar ashpër paketën anti-shpifje, dhe thotë se shkel të drejtat kryesore të njeriut.  ‘Paketa e propozuar kundër shpifjes është një turp, është jokushtetues, i paligjshëm dhe shkel qartë parimet themelore demokratike të sundimit të ligjit dhe të drejtat e njeriut,’ thotë ai. 

Reagimi i raportuesit vjen disa ditë pasi edhe Komisioni i Venecias doli kundër paketës anti-shpifje të propozuar nga qeveria shqiptare dhe kryeministri Edi Rama.

(F.g/dosja.al)

Shto Koment